BANJALUKA - Njemačka farmeceutska kompanija "Stada" najavila je juče da će u proširenje kapaciteta banjalučkog "Hemofarma" u ovoj i idućoj godini uložiti devet miliona evra, te izrazila interes za ulaganje u elektroenergetski sektor RS.
Milorad Dodik, premijer RS, nakon sastanka s čelnicima "Stade", vršačkog "Hemofarma" i švajcarske Neue Zurcher Bank, kazao je da će njemačka kompanija, koja je vlasnik "Hemofarma", proširiti poslovne aktivnosti u RS.
"Oni su ovo tržište prepoznali kao perspektivno i namjeravaju uložiti devet miliona evra u poboljšanje poslovnih mogućnosti 'Hemofarma' u Banjaluci", kazao je Dodik, dodajući da sadašnja mjesečna proizvodnja te fabrike iznosi dva miliona pakovanja lijekova.
Miodrag Babić, predsjednik vršačkog "Hemofarma", kazao je da će u banjalučkom naselju Novakovići, gdje je smještena njihova fabrika, započeti realizaciju druge razvojne faze koja će obezbijediti i izvoz lijekova na američko tržište.
Predsjednik kompanije "Stada" Hartmut Reclaf kazao je da su zvaničnicima RS prenijeli svoju spremnost da se uključe u elektroenergetske projekte o čemu su prije dva dana razgovarali sa čelnicima "Elektroprivrede RS" i resornim ministrom Slobodanom Puhalcem.
"'Stada' preko Njemačke berze ima otvoren put prema investitorima iz cijelog svijeta s kojima možemo razgovarati o tim projektima", istakao je Reclaf.
Mikele Martući, stručnjak švajcarske Neue Zurcher Bank, koju je "Stada" angažovala kao konsultanta, kazao je da je oduševljen ne samo ekonomskim razvojem RS, već i njenim hidropotencijalima, izražavajući očekivanje da će planirani projekti biti uspješno realizovani.