BANJALUKA - Prvi pogon za reciklažu PET ambalaže u BiH počeće s radom u naredna dva mjeseca u Rudanci, kod Doboja, najavio je kopredsjedavajući Međuentitetskog tijela za zaštitu životne sredine u ime Vlade RS Zdravko Begović.
"Nema kvalitetne zaštite životne sredine i svih njenih dijelova dok ne riješimo pitanje plastike, zbog čega i ulažemo velike napore u tom smjeru", rekao je Begović, koji je i pomoćnik ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.
On je naveo da će u pogon za reciklažu PET ambalaže biti montirana najsavremenija oprema za reciklažu na prostoru jugoistočne Evrope, vrijednosti oko 3,5 miliona KM.
Pomoćnik ministra životne sredine i turizma FBiH i drugi kopredsjedavajući Međuentitetskog tijela za zaštitu životne sredine Mehmed Cero istakao je da je segment reciklaže PET ambalaže veoma bitan u zaštiti životne sredine. On je naglasio da PET ambalaža nije tako opasan otpad kao suspendovani otpad koji se ne vidi u rijekama ili u vazduhu, ali da je jedan od velikih problema koji se mora kvalitetno riješiti.
"Potrebno je što manje opterećivati infrastrukturu koja se gradi kroz centre za upravljanje otpadom ili regionalne deponije, kojih treba da bude 16 u BiH. Moramo pokušati i što više otpada upotrijebiti i reciklirati, kako bi se deponovala što manja količina", rekao je Cero naglasivši da je suština da otpad dobije svoju cijenu.