SLABINJA - Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, uručio je danas u mjestu Slabinja, kod Kozarske Dubice, rješenja i upotrebne dozvole za geološka istraživanja predstavnicima kompanije "Jadran naftagas" iz Banjaluke, koja će raditi istraživanja naftnih nalazišta u RS.
Kovačević je zajedno sa Predragom Radanovićem, generalnim direktorom ovog preduzeća, obišao lokaciju u Slabinji, gdje se vrše prva istraživanja u RS.
Tom prilikom Kovačević je istakao da je ovo veliki događaj za privredu RS.
"Predstavnici 'Jadran naftagasa' su optimisti, a naravno i mi u RS, da postoje naftne rezerve", rekao je Kovačević i dodao da su istraživanja počela, te da će na području Bijeljine početi sa dvije konzervirane bušotine.
On je naveo da ne treba napominjati koji su benefiti od pronalaska nafte za RS, te da je to dodatno zapošljavanje, povećanje budžetskih rezervi te prihoda i svega onoga što nafta donosi.
"Ovom posjetom dajemo podstrek 'Jadran naftagasu'", istakao je Kovačević i dodao da sada imaju svu potrebnu dokumentaciju.
Kovačević je kazao da je Vlada RS zaključila ugovor o istraživanju i eksploataciji nafte i gasa na prostoru RS na period od 30 godina.
Predrag Radanović, direktor "Jadran naftagasa", rekao je da su regionalna 2D seizmička istraživanja počela 1. novembra, te da će biti rađena na području opština Kozarska Dubica, Novi Grad, Kostajnica, Prijedor, Oštra Luka, Banjaluka, Čelinac, Prnjavor i Doboj.
"U planu za 2011. godinu je izvođenje 210 kilometara regionalnih 2D seizmičkih istraživanja na istražnom prostoru Novi Grad - Doboj i 490 kilometara detaljnih 2D reflektivnih seizmičkih istraživanja na prostoru Semberije", kazao je on.
Prema njegovim riječima, datum završetka ovih istraživanja je 5. april 2012. godine nakon čega slijedi obrada i interpretacija dobijenih podataka na osnovu čijih rezultata će biti locirana prva istražna bušotina u RS.
Nino Jauz, načelnik opštine Kozarska Dubica, rekao je da je ovo važan trenutak za RS, pa tako i za opštinu na čijem je on čelu.
"Drago mi je da je počeo da se konkretizuje napor Vlade RS od unazad nekoliko godina i da se počne s istraživanjem nalazišta nafte", kazao je Jauz napominjući da bi pronalazak nafte omogućio ubrzan razvoj opštine u svim aspektima.
Inače, programom investicija do 2014. godine u geološka istraživanja nafte i gasa u RS biće investiran 41 milion dolara, a u ovoj godini investicije u istraživanje iznose 4,05 miliona evra.