Privreda

Zaokret u auto-industriji, Folksvagen punim gasom jurnuo u Kinu

Zaokret u auto-industriji, Folksvagen punim gasom jurnuo u Kinu
Foto: Tanjug/AP | Zaokret u auto-industriji, Folksvagen punim gasom jurnuo u Kinu

Njemački Folksvagen je otkrio ono što je bilo potpuno jasno još prije nekoliko godina - da je centar razvoja električnih automobila Kina koja je već sada njihov najveći proizvođač, ali i ima najveće tržište za njih, kaže konsultant za strana ulaganja, Mahmud Bušatlija na novu vijest iz najveće njemačke kompanije.

Samo tri mjeseca pošto je objavio da odustaje od izgradnje fabrike automobila u  Turskoj, vrijedne 1,3 milijarde evra, Folksvagen je upravo najavio da će u Kini, zajedno sa tri tamošnje kompanije, do 2024. godine investirati 15 milijardi evra. Umjesto da u Turskoj pravi klasiku - pasat, super b i škodu, u Kini će proizvoditi isključivo električne automobile.

Zaokret Folksvagena u budućnost - ka Kini

Odustajanje od fabrike u Turskoj, sada je jasno, ipak nije samo odgovor na pad potražnje za novim automobilima tokom pandemije virusa korona tokom koje je automobilska industrija posebno pogođena usljed prekida lanca nabavke auto-dijelova, mahom pravljenih u Kini, ali i pada prodaje automobila. Riječ je o kreiranju poslovne politike u odnosu na ono što je nesumnjivo budućnost automobilske industrije.

Električni automobil

Električni automobil je budućnost automobilske industrije, a najbolji uslovi za njegovu poizvodnju su u Kini.

Njemački gigant je u prvoj polovini ove godine zabilježio operativni gubitak od 800 miliona evra, dok je u istom periodu prošle godine poslovao sa dobitkom od 10 milijardi evra.

Mada je Folksvagen ostao pri prognozi da će na nivou cijele godine biti profitabilan, činjenica je da je prodaja vozila te grupacije za prvih šest mjeseci pala 23,2 odsto, a njegove dionice  21,5 odsto. Isti procenat pada prodaje automobila zabilježen je i u avgustu. Sve to bio je dodatni razlog za novine u poslovnoj politici kompanije koja je prema studiji investicione kompanije "anus Henderson", objavljenoj krajem jula, bila najzaduženija na svijetu.

Dužni k'o Grčka

Istraživano je poslovanje oko 900 kompanija, a neslavnu poziciju Folksvagenu je donio dug od oko 192 milijarde dolara, veći nego mnogih država. Činjenica da je među prvih deset najzaduženijih kompanija čak pet iz automobilske industrije i da su svi u najvećoj mjeri proizvođači automobila sa unutrašnjim sagorijevanjem, očigledno je bila posljednji signal da je vrijeme za promjenu poslovne politike.

"Svi evropski i američki tradicionalni proizvođači automobila  više se oslanjaju na te svoje tradicionalne platforme, na automobile sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, a Kinezi idu potpuno iznova, otvaraju firme koje počinju od elektroautomobila i nisu opterećeni tim prethodnim modelima, tako da je sasvim razumljivo prebacivanje težišta proizvodnje evropskih električnih automobila u Kinu", kaže Bušatlija za Sputnjik.

On dodaje da su stvari sve jasnije, da je Kina nosilac daljeg razvoja svjetske ekonomije, koliko god se Amerikanci trudili da promovišu zasad u praksi malo vidljivu politiku vraćanja američkih kompanija kući koje su u inostranstvu otvarale fabrike zbog daleko jeftinijih uslova proizvodnje.

Električni automobil Tesla puni se na stanici u Šarlotu.

Folksvagan će sa ulaganjima u fabriku električnih automobila u Kini postati takmac američkom proizvođaču "Tesli" koji je iz svoje fabrike u Šangaju već izbacio prve automobile. Analitičari procjenjuju kako će uspjeh u Kini biti presudan za dominaciju na globalnom tržištu.

I njemački gigant je krenuo put Kine i sa dvije nove fabrike s ukupnim maksimalnim kapacitetom od 600.000 vozila, Folksfagen bi do 2025. godine trebalo da izbaci 15 različitih modela e-vozila. To će, nesumnjivo, značiti i novu američko-njemačku trku za primat.

Američka fabrika električnih automobila "Tesla" početkom januara ove godine je isporučila prvih 15 električnih automobila koje je proizvela u fabrici u Šangaju za manje od dvIJe godine otkako je taj pogon vrijedan dvije milijarde dolara počeo s radom. To je rekord među globalnim proizvođačima automobila u Kini i analitičari procjenjuju kako će uspjeh u toj zemlji biti presudan za dominaciju na globalnom tržištu.

Odlazak u Kinu oslobađa tereta

Folksvagen je, kako kaže, svakako mogao i u Njemačkoj da otvori fabriku električnih automobila, ali bi, smatra on, tu bio opterećen tim ranijim iskustvom koje ima u svojoj industriji, što u Kini nije slučaj.

"Odlazak u Kinu oslobađa ih svih tih tereta, a da ne pričamo o prednostima kao što je jeftinija radna snaga, jeftiniji resursi, jeftinije baterije, jer su Kinezi najveći proizvođači baterija i najdalje su otišli u istraživanju novih baterija. Sadašnje baterije su litijumske i u dimenzijama baterija za telefon i morate da sastavite hiljadu takvih da bi pokrenuli kola", objašnjava naš sagovornik.

Sve su to, kaže on, prednosti koje Nijemci ni na koji način nisu mogli da zaobiđu i iskoristiće svaku mogućnost da jeftinije naprave automobil kojim će biti konkurentni na tržištu, najprije onom kineskom koje je bilo najotpornije na posljedice pandemije.

Prema najnovijoj studiji investicione kompanije "Janus Henderson", Folksvagen je među 900 analiziranih kompanija najzaduženija na svijetu, što je bio posljednji signal da je vrijeme za promjenu poslovne politike.

U avgustu je jedino Kina zabilježila rast prodaje automobila i to od 3,5 odsto. U zapadnoj Evropi zabilježen je pad prodaje od 17 odsto, u Sjevernoj Americi 19 odsto, a u Južnoj Americi 15,5 odsto.

"Kod njih u Kini se najbrže razvija srednja klasa stanovništva, dok se na zapadu ona povlači. Sve je manje pripadnika te klase, a drugo je to što je Kina počela ozbiljno da izlazi iz krize izazvane pandemijom i nije je ni imala u tom obliku kao Amerika i Evropa. To znači da ona nije imala ni toliko umrtvljeno tržište", ocjena je Bušatlije.

Zato je, smatra on, potez njemačkog giganta sasvim logičan, piše Sputnjik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije