Film i serije

Fra Mario Knezović: Bilo mi je mučno gledati "Svadbu" (VIDEO)

Fra Mario Knezović: Bilo mi je mučno gledati "Svadbu" (VIDEO)
Foto: Printscreen/Youtube | Fra Mario Knezović smatra da film ne predstavlja humor

Gvardijan Franjevačkog samostana u Mostaru fra Mario Knezović rekao je da mu je bilo mučno gledati film "Svadbu".

Šta je fra Knezoviću sporno u filmu "Svadba"

  • Fra Mario Knezović pozvao na bojkot filma.
  • Tvrdi da film ne predstavlja humor, već "imputiranje ideologija" i "širenje mržnje".
  • Kao posebno sporno izdvaja scenu psovke i prikaz Hercegovaca kao stereotipa.
  • Smatra da je film plagijat serije „Naši i vaši“ autora Marija Raguža.

"Riječ je o velikoj podvali", rekao je fra Knezović i pozvao na bojkot filma.

Istakao je da je duboko razočaran sadržajem filma, te po njegovom mišljenju pojedini scene "razotkrile pravu namjeru autora", te da mu je "gledanje bilo neprijatno".

"To sada puni bioskope. Ljudi odu, pa se prevare kao i ja. Meni je bilo mučno da gledam. Ostao sam do kraja jer sam htio da izdržim", naglasio je fra Knezović i dodao:

"To je bila patnja, jer su tu prisutne stvari koje predstavljaju imputiranje ideologija, pa čak i širenje mržnje".

Kritika humora i optužba za plagijat

Po njemu film ne predstavlja humor, te da, kako ističe, reciklirane i potrošene šale.

Smatra da je u pitanju plagijat serije "Naši i vaši" autora Marija Raguža.

Sporna scena i poruka o stereotipima prema Hercegovcima

Zasmetala mu je scena u kojoj se navodi da mlada, porijeklom iz Hercegovine, psuje krv Isusovu.

"Nikada nisam čuo da žena u Hercegovini psuje krv Isusovu. Kod nas žene znaju opsovati, prokleti, možda nekoga predati đavolu, nažalost, ali da bi psovale krv Isusovu – to nikada", naveo je on

Smatra da je to poruka mržnje prema jednom narodu.

"Ispada da je došla 'glupa Hercegovka' koja se udala zbog novca i automobila, pa sada tako govori", izjavio je.

Prema njegovom mišljenju, takvo prikazivanje predstavlja stereotipizaciju i omalovažavanje Hercegovaca.

Odnos vlasti i finansiranje projekata

Fra Knezović je u svom izlaganju pomenuo i odnos vlasti prema ovakvim projektima.

Sporno je, smatra on, što se, s jedne strane, javno podržavaju sportisti i pojedini muzičari, dok se istovremeno finansiraju filmovi za koje smatra da vrijeđaju dio naroda.

"Ne može se istovremeno govoriti da ste uz narod, a finansirati projekte koji, po mom mišljenju, podjaruju podjele", navodi.

Najava nastavka filma i poruka o Hercegovini

Osvrnuo se i na najave nastavka filma, u kojem bi, kako je rečeno, jedan od likova trebalo da pobjegne u Hercegovinu.

"Kakva je to poruka? Da je Hercegovina mjesto gdje bježe kriminalci? Pa i iz Bosne i Hercegovine su ljudi odlazili u Hrvatsku ili Njemačku zbog pravnih procesa", navodi on i zaključuje:

"To ne znači da su te zemlje utočište za kriminalce. Ovakvo prikazivanje je, po mom mišljenju, širenje mržnje".

Šta je rekao fra Mario Knezović rekao o filmu možete pogledati u videu od 33:38.

Podsjećamo, Župa Uzašašća Gospodinova Novi Travnik nedavno je pozvala na bojtok filma "Svadba" jer, kako navode, ovo ostvarenje vrijeđa i na ružan način predstavlja hrišćanstvo.

Najčitanije