LONDON - Veliku Britaniju će na Evroviziji 2012. predstavljati 75-ogodišnji Inglbert Hamperdink, pjevač čiji je hit "Release me" dospio na prvo mjesto britanske top liste 1967. godine, kada je pobijedio "Bitlse".
Nil Makormak, muzički kritičar londonskog "Dejli telegrafa", ocijenio je da je taj potez ili "očajnički čin" ili "genijalnost".
"Zamisao da britansku razvijenu pop kulturu predstavlja 75-ogodišnji kabare pjevač očigledno je nečija ironična šala", dodao je Makoramak.
S druge strane, angažman Hamperdinka mogao bi privući njegove obožavaoce u svijetu, što bi Britaniji pomoglo da dobije glasove na takmičenju koje mnogi smatraju namještenim.
Britanija je posljednji put pobijedila na Evroviziji 1997. i od tada postiže uglavnom loše rezultate.
Čak ni angažman kompozitora Endrua Lojda Vebera 2009. nije bio dovoljnan da Britaniju uzdigne sa petog mjesta.
Ove godine takmičenje za Pjesmu Evrovizije održaće se u maju u Bakuu, u Azarbejdžanu.