Kratkom šetnjom kroz kulturno-umjetnička dešavanja u četiri grada preporučićemo mjesta na kojima se ovog vikenda možete najbolje provesti.
U okviru 12. internacionalnog muzičkog festivala "Jazz fest Sarajevo" večeras u Domu vojske FBiH u Sarajevu predstaviće se holandski bubnjar Han Benink. Fascinantna energija, inventivnost, kreativna razuzdanost i apsolutna improvizacija čine svaki nastup Hana Beninka potpuno nepredvidivim i neponovljivim. Isto veče u Bosanskom kulturnom centru Sarajevo održaće koncert "Manu Katche playground", dok će članovi benda "Eric Vloeiman gatecrash" svirati u Pozorištu mladih.
U subotu u Pozorištu mladih Sarajevo, u okviru ovog festivala, predstaviće se "Misha Mengelberg quartet" iz Holandije i SAD. Rijetki koncerti ovog sastava jedinstvena su prilika i privilegija za publiku da uživa u izvedbi improvizatora koji nude isključivo muziku vrhunskog kvaliteta.
Takođe sutra u Bosanskom kulturnom centru Sarajevo održaće koncert "Omar Sosa afreecanos quartet". Ovaj kvartet čine muzičari iz Mozambika, Holandije i Švajcarske, a njihov pijanist i kompozitor Omar Sosa uspješno kombinuje različite muzičke uticaje sa zvucima afrokubanske tradicije iz koje potiče. Ovu festivalsku veče u Domu mladih Sarajevo zatvoriće di džej Nikola Konte iz Italije.
Ako ste poželjeli da poslušate starogradsku muziku u subotu posjetite klub kasina "Koloseum", gdje će održati koncert članovi benda "Legende". Romantične pjesme, starogradska i pop muzika objedinjuju opus ovog legendarnog beogradskog ansambla.
Ljubiteljima klasične umjetnosti preporučujemo da danas u Sarajevskom ratnom teatru (SARTR) pogledaju predstavu "Utjecaj gama zraka na sablasne nevene", čiju režiju potpisuje Selma Spahić. Glavne uloge tumače: Selma Alispahić, Maja Izetbegović, Snežana Alič i Irena Mulamuhić. U sarajevskom Kamernom teatru '55 večeras će biti izvedena predstava "Umri muški", čiju režiju potpisuje glumac i režiser Admir Glamočak. Veče kasnije u istom teatru biće odigrana predstava režisera Rahima Burhana "Othello".
Ukoliko subotu veče želite provesti uz novokomponovanu muziku, posjetite diskoteku hotelskog kompleksa "Aqua" gdje će vas cijelu noć zabavljati srbijanska folk zvijezda Aca Lukas.
Banjalučani večeras mogu vidjeti odličnu predstavu Narodnog pozorišta Republike Srpske "Gospođa ministarka".
Na sceni "Petar Kočić" sutra se daje drama "Staza divljači".
U "Hard rok kafeu" večeras nastupa rok grupa "Plan leta", dok vas u klubu "Provansa" očekuje tamburaški orkestar "Stari fijaker".
U multipleksu "Palas" očekuju vas filmovi: "Žene", "Trka smrti", "Ulovi Smarta", "Nim na ostrvu mašte"...
Žan-Mišel Žar, francuski kompozitor, izvođač i muzički producent, održaće večeras koncert u "Beogradskoj areni". Početak koncerta zakazan je za 20 časova, a karte koštaju 2.600, 2.900, 3.100, 3.500 i 4.000 dinara.
U Zagrebu se održava četvrti džez festival, a večeras će u ZKM-u nastupiti kvartet koji predvodi Kurt Eling. Eling je jedan od najcjenjenijih pjevača današnjeg džeza. Slavu stiče otkako je devedesetih počeo snimati za "Blue Note". Više puta je nominovan za nagradu "Gremi". U Hrvatsku dolazi sa kvartetom u kojem su, osim njega, još i Lorens Hobogud na klaviru, Klark Somers na basu i Ulisis Ovens Mlađi na bubnjevima. Cijena ulaznice po danu iznosi 200 i 250 kuna.