Neno Belan izdanak je splitske rok škole iz osamdesetih godina prošlog vijeka, koji će sa svojim bendom "Fiumens" nastupiti na predstojećem "OK festu". Festival se održava na Tjentištu u Nacionalnom parku "Sutjeska" od 15. do 17. jula, a Belan tokom svog nastupa obećava presjek svoje bogate karijere.
"Onda je krenulo, nešto se pomaklo/ Belan je okupio 'Đavole'/ moj bend se raspao, Zoki je postao bubnjar 'Daleke obale'", kaže u pjesmi "Osamdesete" splitska "Delaka obala", a ovi stihovi za Belana imaju dvostruko značenje. On je "Đavole", svoj bivši bend, okupljao dva puta. Jednom osamdesetih, drugi put 1998. godine. Drugi raspad "Đavola", međutim, značiće i osnivanje benda "Fiumens", koji tekuće godine slavi četvrt vijeka postojanja. Više o ovom jubileju, "OK festu" i muzici uopšte, Belan je uoči nastupa na Tjentištu govorio za "Nezavisne".
NN: Šta pripremate povodom "OK festa" i kako planirate osvojiti publiku?
BELAN: Moj bend "Fiumens" i ja slavimo ove godine 25 godina zajedništva, i čast i zadovoljstvo nam je nastupiti upravo na ovom festivalu. Publici ćemo se predstaviti s presjekom cjelokupne moje karijere i to s onim pjesmama koje je upravo ona tokom vremena izdvojila, odabrala i koje se najviše slušaju.
NN: Šta za Vas znače festivali ovog tipa, kakvu atmosferu oni nose i šta očekujete od ovogodišnjeg "OK festa"?
BELAN: Ovakvi festivali su izvrsne prilike da se družimo i sa svojom publikom, ali i sa kolegama, zatim ljudima iz posla, te da širimo dobre vibracije dalje i dalje. Od ovogodišnjeg "OK festa" očekujemo upravo to, da ćemo svoje dobre vibracije udružiti s dobrim vibracijama festivala i da će to biti jedno slavlje, festival dobre muzike i vibracija!
NN: "Saradnja s bendom je kao brak, znači to je odnos koji se razvija", kazali ste u jednom intervjuu. Vaš bend, kako ste naveli, postoji 25 godina, iza vas je na stotine koncerata. Koja je tajna opstanka na sceni i u istoj ekipi toliko godina? O čemu ste najčešće imali različita mišljenja?
BELAN: Moj bend postoji 25 godina i cijelu ovu godinu smo posvetili proslavi tog zgodnog jubileja. Odnos u bendu je sličan odnosu u braku, s tim da ovdje nije u igri par, već u našem slučaju četiri individue, potpuno različite u svom psihološkom profilu. I pravila tu određenog nema, ako se dogodi "kemija", a u našem slučaju se evidentno dogodila, onda ta formacija ima šansu za opstanak, s tim da je uvijek potrebno raditi kompromise jer je inače nemoguće uskladiti četiri različita mišljenja. Umjetnost kompromisa, upravo tu leži tajna našeg uspjeha. Jer različita mišljenja imamo često i u većini stvari, u skladu s našim karakterima, i naučiti popuštati je najbitnija stavka.
NN: Vaša karijera je dosta raznolika, radili ste i u teatrima, svoj doprinos ste dali mjuziklima, muzička karijera Vam je neprikosnovena, a želje su Vam da se oprobate i s filmskim notama. Šta je najteže u radu s muzikom u svim ovim oblastima?
BELAN: Najteže je naći kvalitetne suradnike s kojima ste "kliknuli". Ali, kad ih jednom nađete, onda sve ide s lakoćom, a note s kojima ionako godinama plešete samo se roje same od sebe. Dakle, ljudski faktor je tu najpresudniji, a sve ostalo je onda stvar talenta i muzikalnosti, kojeg bi po difoltu trebalo da ima svako ko se bavi tim.
NN: Kako biste prokomentarisali današnju domaću muzičku scenu? Koliko ima potencijala i podrške za ovu branšu i neke mlade umjetnike?
BELAN: Teško mi je komentirati današnju scenu iz više razloga. Prvo, ja spadam u neku drugu generaciju i često uhvatim samog sebe kako možda ne razumijem određeni moderni glazbeni izraz, slično kao što ni moji roditelji nisu razumjeli ono s čim sam se ja tada bavio. Drugo, razvojem interneta koji se u međuvremenu dogodio način konzumiranja glazbe se stubokom promijenio, pa i način na koji počiva šou-biznis, i to opet nije "moja šalica čaja". Ono što vidim je da je glazba danas jako disperzirana i stilski i po broju izvođača, pa bih se usudio nazvati sve to hiperprodukcijom.