LAS VEGAS - Hip hop grupa "Calle 13" osvojila je devet nagrada, uključujući i glavnu nagradu za album godine, na sinoćnoj dodjeli Latino Gremija u Las Vegasu.
Portorikanska grupa imala je 10 nominacija i otvorila šou numerom "Latinoamerica", koja je izazvala stojeće ovacije za pjesmu koja slavi njihovu kulturu, prenijeli su mediji.
Numera je potom nagrađena u kategorijama najbolja pjesma i najbolji snimak godine.
"Svima u Latinskoj Americi... živjela muzika", poručio je pjevač grupe Rene Perez i jednu od nagrada posvetio "onima koji se ne prodaju već prave pravu muziku".
Uz album godine "Entren Los Que Quieran", grupa je nagrađena u kategorijama najbolji urbani album i najbolja urbana pjesma za "Baile do los Pobres", kao i najbolja tropska pjesma, alternativna pjesma, kratki video i producent godine.
Za najbolji muški pop album nagrađen je Franko de Vita za "En Prima Fila" koji se našalio da je imao sreće, jer "Calle 13" nisu bili nominovani u ovoj kategoriji, dok je za najboljeg muzičara nagradu dobio Sie7e koji se zahvalio grupi što su inspiracija "za stvaranje s emocijama".
Kolumbijska diva Šakira osvojila je nagrade u kategoriji najbolji ženski pop album za "Sale el Sol" i specijalnu nagradu za osobu godine. Njeni prepoznatljivi pokreti kukovima izazvali su velike ovacije u sali.
Za najbolji grupni pop album nagradu je dobio međunarodni trio Aleks, Horke i Lena za CD "Alex, Horge Y Lena".
Meksički bend "Mana" nagrađen je za najbolji rok album "Drama Y Luz", dok je nagradu za najbolji savremeni tropski album dobio Portorikanac Tito El Bambino za "Invencible".