Pozornica

Glumici Ružici Sokić u Beogradu uručen Dobričin prsten

Glumici Ružici Sokić u Beogradu uručen Dobričin prsten
Glumici Ružici Sokić u Beogradu uručen Dobričin prsten
Aida Tipura

Srbijanskoj glumici Ružici Sokić u srijedu naveče uručen je "Dobričin prsten", nagrada za životno djelo koju dodjeljuje Udruženje dramskih umetnika Srbije.

Na svečanosti na velikoj sceni pozorišta "Atelje 212" u Beogradu, 27. laureatu "Dobričinog prstena" priznanje je uručila prošlogodišnja dobitnica Jelisaveta - Seka Sablić.

Sokićeva je rekla da je uzbuđena i veoma srećna zbog priznanja i da je zbog velike treme htjela da kaže da je bolesna i ostane u krevetu.

"Sada znam da mogu i moram još bolje i još više", kazala je glumica i zahvalila svojim prijateljima i kolegama koji su došli i usrećili je.

"Nisam znala da me toliko volite, nisam verovala da ćete doći po ovakvom vremenu", rekla je glumica.

Dobitnica "Dobričinog prstena" svoj glumački život opisala je kao veliku borbu.

"Ceo život sam pričala tuđe priče, izgovarala tuđe reči i sad stojim srećna tu pred vama", poručila je Sokićeva.

O glumici su na svečanosti govorile njene kolege, reditelji, dramaturzi, a među njima Jovan Ćirilov, Mira Banjac, Bora Todorović.

Oni su Sokićevu opisali kao "ružu u reveru pozorišne umetnosti", kao vanserijsku glumicu i vanvremenskog umjetnika.

Likovima žena znala da podari svjetlost unutarnje nade i da ih prevede u metaforu o životnom optimizmu, obrazložio žiri odluku

 

Glumica Seka Sablić je, uručujući nagradu, poručila Sokićevoj da su na dodjeli svi koji je vole i poštuju.

"Nisi verovala da ćemo doći, a tu smo svi, tvoje kolege, tvoji prijatelji, bio je tu i ministar kulture Srbije Predrag Marković, ali je otišao", rekla je Sablićeva.

Kako je obrazložio žiri za dodjelu nagrade, Sokićeva je likovima žena iz svakodnevice ili sa velegradske periferije, znala da podari svjetlost unutarnje nade i da ih prevede u metaforu o životnom optimizmu.

Za članove žirija bio je neupitan umjetnički značaj koji je izgradila Sokićeva tokom svoje poluvijekovne karijere "glumice za sve medije i sve žanrove".

Glumila je u dramama Bergmana, O'Nila, Čehova, Siniše Kovačevića, a u najnovijoj predstavi "Ateljea 212" "Plej Popović" ponovo se vratila Aleksandru Popoviću.

Žiri za dodjelu nagrade nije se bavio filmskim i televizijskim opusom Sokićeve, a u saopštenju se podsjeća da je za te uloge već dobila nagradu "Pavle Vuisić" za životno djelo.

Nagrada "Dobričin prsten" dodjeljuje se od 1980. godine i sastoji se od zlatne kopije prstena Dobrice Milutinovića i unikatne diplome na pergamentu, rad slikara Geroslava Zarića. Sastavni dio nagrade je monografija o laureatu koja će biti predstavljena za godinu dana.

Najčitanije