Pozornica

Kamerni teatar 55 gostuje na četiri pozorišna festivala

Kamerni teatar 55 gostuje na četiri pozorišna festivala
Foto: Velija Hasanbegović | Kamerni teatar 55 gostuje na četiri pozorišna festivala

SARAJEVO - Ansambl Kamernog teatra 55 ovog ljeta gostuje na četiri značajna pozorišna festivala u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj, gdje će igrati svoja najzapaženija scenska ostvarenja.

Kako iz ovog teatra javljaju, ovim gostovanjima potvrđuju poziciju jednog od vodećih teatara u regiji, koji kontinuirano njeguje umjetničku izvrsnost, regionalnu saradnju i prisutnost na najvažnijim festivalskim scenama.

"Turneju otvara predstava 'Ljubavnice', nastala prema djelu nobelovke Elfriede Jelinek, u režiji Jovane Tomić, koja će biti izvedena 2. jula na 44 Pozorišnim/Kazališnim igrama u Jajcu, najstarijem bh. pozorišnom festivalu. U predstavi igraju Dina Mušanović, Nadine Mičić, Anja Kraljević, Boris Ler i Enes Kozličić", naveli su iz ovog pozorišta.

Dalje su dodali da je sljedeća na repertoaru predstava "Blank", rađena prema istoimenoj knjizi Feđe Štukana i u režiji Kokana Mladenovića, koja će na Festivalu mediteranskog teatra - Purgatorije u Tivtu gostovati 9. jula.

"Ovo savremeno i angažovano djelo prepoznato je kao jedno od relevantnijih regionalnih pozorišnih ostvarenja u protekloj sezoni. U predstavi igraju Davor Golubović, Maja Izetbegović, Sabit Sejdinović, Dina Mušanović, Nadine Mičić, Senad Alihodžić, Amar Selimović, Enes Kozličić, Anja Kraljević, Alen Muratović, Merima Ovčina, Elma Juković, Sin Kurt, Feđa Štukan, Aldin Omerović, Ismar Žalica i Vedran Fajković", stoji u nastavku saopštenja.

Na festivalu Barski ljetopis, koji se ove godine održava po 36. put, publika će 24. jula imati priliku pogledati predstavu "Sjećaš li se Doli Bel", nastalu prema scenariju Abdulaha Sidrana, takođe u režiji Kokana Mladenovića.

"Ova predstava je ostvarila veliki uspjeh kod publike i kritike te je osvojila brojne nagrade. U predstavi igraju Emir Hadžihafizbegović, Gordana Boban, Tatjana Šojić, Feđa Štukan, Davor Golubović, Elma Juković, Muhamed Hadžović, Admir Glamočak, Sabit Sejdinović, Amar Selimović, Enes Kozličić i Muhammed Nadarević", dodali su iz Kamernog.

Turneju zatvara drugo igranje predstave "Ljubavnice", koje se očekuje 28. jula na Zadarskom kazališnom ljetu.

Najčitanije