Pozornica

Kožni šeširi kao dugmad na glavi

Mirsada Lingo

Mlade dizajnerke iz Sarajeva Hatidža Nuhić i Ina Arnautalić 5. maja putuju u Šangaj kako bi na najvećem svjetskom privrednom sajmu na svijetu predstavile 20 svojih novih modela od kože i drugih materijala.

Ovaj dizajnerski dvojac tvrdi da ne prati trendove. Hatidža i Ina kažu da se uvijek trude biti drugačije, a koliko su drugačije već su nam pokazale 2008. godine, kada su radile kostime za Elvira Lakovića Laku i njegovu pratnju na "Eurosongu".

Hatidža Nuhić kaže da su kreacije koje ona i Ina spremaju za Šangaj kombinacija kože i materijala, te da je to prvi put da rade s kožom.

"Ove kreacije ne bismo mogle napraviti da nije bilo velike podrške firme 'Prevent' iz Visokog, koja se inače bavi auto-motiv kožom, ali su ovaj put materijale prilagodili nama, znači prilagodili su ih za odjevne predmete i tašne, te firme 'Sani&Dženi' koja nam je ustupila svoje materijale. Bez njih naša prva samostalna revija i to još na Delekom istoku ne bi bila moguća", ističe Nuhićeva.

Objašnjava da ova revija u Šangaju predstavlja Bosnu i Hercegovinu na velikom privrednom sajmu, te da imaju mnogo segmenata koje treba da ispune

"To je za nas veliki izazov i želimo našu zemlju predstaviti u što boljem svjetlu", dodaje Nuhićeva.

Kaže da je osnovna ideja za kreacije potekla od samog materijala koji su dobile, odnosno od kože.

Ina Arnautalić napominje da su ideju da uopće koriste kožu u sklopu njihove kolekcije dobile zbog tašni "Plema Arnautalić" koje se rade ručno i unikatne su.

"Tako smo nas dvije htjele da se povežemo s tim tašnama. Morale smo se najprije upoznati s kožom, kako se ona obrađuje, šije i kroji. Sve to je bilo velika nepoznanica za nas, ali uspjele smo u ova dva mjeseca da savladamo i dovedemo do kraja tu našu kolekciju", priča Arnautalićeva.

Objašnjava da su njih dvije od kože napravile i šešire, koji su u obliku dugmeta na glavi, mašne na nogama, kako bi ih uskladile sa svih 20 kreacija.

"Haljine su rađene pola-pola, od materijala kepera i od kože. To nisu haljine sa standardnom odrednicom, recimo, večernje. To je jednostavno kolekcija koja pomalo podsjeća na kostime iz neke predstave ili filma, jer smo nas dvije u osnovi prvo kostimografi, pa smo onda sve ostalo", kaže Arnautalićeva.

Ona i Hatidža Nuhić šest godina rade zajedno, tako da su gledale da "iščiste" sve ideje i dođu do ove kolekcije.

Nuhićeva ističe da su napravile sasvim novi koncept za kreacije koje će predstaviti u Šangaju, te da su modeli takvi da se središnja linija "tijela" pomjera u lijevu stranu pa se kragna nalazi na ramenu.

"Vjerujem da će ljudima biti neobično vidjeti tu kolekciju. Vodimo sedam modela iz Sarajeva, a drugih sedam će biti Kineskinje. To nam je posebno iskustvo, jer smo čule da su Kineskinje minijaturne i ne znamo kako će naši modeli izgledati na njima", kaže Nuhićeva dodavši kako će ovu kolekciju u junu predstaviti u Splitu na Fashion Weeku, te da vjeruju kako će posjetiti i Zagreb i Beograd.

Saradnja sa Lakom

Iskustvo pripreme scenografije i kostima za nastup predstavnika BiH na "Eurosonogu" za Hatidžu Nuhić i Inu Arnautalić bilo je veliko i značajno.

"Mi s Lakom, inače, surađujemo, ne samo kada je u pitanju 'Eurosong', nego i u vezi s njegovim novim albumom. Mislim da smo se pronašle u njihovim kostimima, scenografiji, to smo u stvari mi", kaže Nuhićeva istakavši kako se nada da će i u budućnosti sarađvati s Lakom.

Najčitanije