Pozornica

Pozorište iz Hrvatske obilježilo treće takmičarsko veče Festivala festivala

Pozorište iz Hrvatske obilježilo treće takmičarsko veče Festivala festivala
Foto: N.N. | Pozorište iz Hrvatske obilježilo treće takmičarsko veče Festivala festivala

Treće takmičarske večeri Festivala festivala u Trebinju publici su se predstavili pobjednici 59. Festivala hrvatskih kazališnih amatera - Amaterska kazališna udruga "Kuntrata" iz mjesta Sveti Filip i Jakov.

Predstavnici Hrvatske izveli su nagrađeno ostvarenje "Kod Lepanta, sunce moje", po motivima poeme Ljuba Stipišića Delmate, a u dramatizaciji, adaptaciji i režiji Mirka Đinđića.

U pitanju je, kako je objašnjeno nakon predstave, ritualno-poetski teatar koji istražuje same korijene pozorišta i govori o arhetipskim simbolima koji bude drevno sjećanje zajedničko cjelokupnom čovječanstvu.

U elegiji opjevana bitka kod Lepanta iz 16. vijeka samo je istorijski okvir da se, kroz formu poetskog i ritualnog teatra, progovori o unutrašnjim dramama žena dalmatinskog primorja, čiji je vjekovni usud da ispraćaju, čeznu, strepe, tuguju i mole se za svoje najvoljenije otisnute na pučinu.

Diplomu protagoniste večeri žiri publike dodijelio je najmlađoj glumici ansambla Korini Đinđić, koja ima svega deset godina i kojoj je ovo prva nagrada za ozbiljno dramsko ostvarenje.

U okviru pratećeg programa, u galeriji Kulturnog centra promovisane su knjige "Blago onom ko zna da ne zna a hoće da zna" i "Uvod u dramsko pozorište" autora Luke Kecmana, a u kojima je na vrlo interesantan način obuhvaćena profesorova stručna, naučna, kritičarska i pedagoška aktivnost.

Sinoć je ansambl Kulturnog centra Kula trebalo da izvede Strindbergovu "Gospođicu Juliju", predstavu koja je na ovogodišnjem, 61. Republičkom festivalu amaterskih pozorišta Srbije osvojila drugo mjesto.

Najčitanije