Pozornica

Ruske zvijezde zasjale u Banjaluci

Ruske zvijezde zasjale u Banjaluci
Ruske zvijezde zasjale u Banjaluci
Maja Isović

Aplauz koji se poslije svake tačke desetinama minuta razlijegao salom banjalučkog Dječijeg pozorišta RS u nedjelju naveče bio je nagrada banjalučke publike za ruske baletane, najveće svjetske zvijezde iz ove sfere umjetnosti.

Kolaž najboljih scena iz baletskih tačaka u izvedbi 14 najboljih i nagrađivanih baletana "Boljšoj teatra" iz Moskve i "Marinskog teatra" iz Sant Peterburga u okviru manifestacije "Dani ruske duhovne kulture u Republici Srpskoj", ostaće upisan u kulturnoj istoriji grada, a dva termina koncerta bili su malo za sve zainteresovane koji su željeli prisustvovati ovom spektakularnom događaju.

Saradnja kroz kulturu

Večernju gala projekciju svečano je otvorio Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH. On je naglasio da je nastup ruskih baletana vrhunski kulturni događaj za Banjaluku i RS, koji je odavno očekivan.

Radmanović je dodao da manifestacija "Dani ruske duhovne kulture u RS", a posebno baletski koncert, produbljuje veze dva naroda i dvije zemlje.

Koncertu su prisustvovali Milorad Dodik, premijer RS, Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS, Dragoljub Davidović, gradonačelnik Banjaluke, Jasna Brkić, potpredsjednica Vlade RS, kao i mnogi drugi predstavnici poličkog i kulturnog života Republike Srpske.

Baletski gala koncert je samo segment manifestacije koja je nastala u saradnji Ministarstva prosvjete i kulture RS, Ministarstva kulture Ruske Federacije i ruske ambasade u BiH.

Anton Kasipović, ministar prosvjete i kulture RS, rekao je da je gala koncert veoma važan za kulturu Banjaluke.

"Očekujem da će nas ovaj koncert podstaći da ubrzamo izgradnju multimedijalne koncertne dvorane, jer zbog interesa koji vlada prema gostovanju najboljih izvođača, naše dvorane postaju tijesne", rekao je Kasipović.

Prvi korak turneje u DP-u RS

Prvi plesni korak turneje po jugoistočnoj Evropi, ruski umjetnici napravili su upravo u nedjelju na specijalno opremljenoj sceni Dječijeg pozorišta RS. Irma Nioradze, solistkinja baleta "Marinskog teatra" iz Sant Peterburga i narodna umjetnica Rusije, koja se predstavila u scenama iz baleta "Šeherezada" i "Umirući labud" rekla je da je obradovana gostovanjem u Banjaluci.

"Nastupala sam u skoro svim zemljama svijeta, ali ranije nisam bila u Bosni i Hercegovina i prijatno sam iznenađena svime što nas je dočekalo ovdje", istakla je Nioradzeova.

Objasnila je da nastupa već petnaest godina, igrajući 52 tačke u modernom i klasičnom baletu.

"Posebno volim da igram u baletu 'Umirući labud' Lea Sen-Sansa i jako mi je drago što sam tu tačku odigrala ovdje", napomenula je ona.

Pored Irme Nioradze, zvijezde večeri su bili i: Denis Matvienko, Anastasija Matvienko, Anastasija Staškevič, Igor Kolb, Denis Medvedev, Jelena Eksejeva, Mihail Lobuksin, Kamil Jangurazov, Anastasija Petuškova, Jelizaveta Čeprasova, Filip Steon, Mariana Rižkina i Dimitrij Gudanov. Svi oni nose titule laureata međunarodnih takmičenja.

Zvijezde ruskog baleta izvodile su klasične i moderne tačke iz komada "Tarantela", "Šeherezada", "Vila lutaka", "Talisman", "Rejmonda", "Don Kihot" i drugih djela baletske umjetnosti.

Predrag Bjelošević, direktor Dječijeg pozorišta RS, rekao je da su sve reakcije koje je on dobio od strane publike potvrdile da je ovaj baletski koncert, koji je održan u Banjaluci, zaista spektal.

"Posjetioci su oduševljeni prezentacijom najljepših baletskih numera koje se danas igraju u ruskim teatrima. Nama je velika čast što su zvijezde ruskog baleta svoju turneju po jugoistočnoj Evropi započele upravo na našoj sceni", rekao je Bjelošević.

Objasnio je da će baletani isti koncert održati u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani i Sarajevu.

"Za Dječije pozorište RS ovo je poseban događaj, jer je s ovim premijernim gala koncertom otvorena njegova 55. jubilarna pozorišna sezona", istakao je Bjelošević.

On je rekao da mu je drago što je tehnika koju su dugo pripremali uspjela da ispoštuje sve što je ruska strana očekivala.

"Pored jako kvalitetnog baletskog poda i drugih tehničkih uslova, baletani su insistirali i na posebnoj ishrani", rekao je čelnik banjalučke pozorišne kuće.

Ruski filmovi

U okviru "Dana ruske duhovne kulture RS", od večeras u 20 časova do 19. septembra, u multipleksu "Palas" biće održana Nedjelja ruskog filma. Biće prikazani savremeni ruski filmovi, a prvo veče je rezervisano za film "Admiral", režisera Andreja Kravčuka, iz 2008. godine.

Ljubitelji sedme umjetnosti moći će pogledati filmove "Jedan rat", "Pop", "Rjabinovij valcer", "Uskoro će proljeće" i "Car".

Najčitanije