SARAJEVO Film "Teško je biti fin" Srđana Vuletića ovogodišnji je bh. kandidat za najprestižniju filmsku nagradu "Oskar", koju dodjeljuje Američka filmska akademija početkom godine u Los Anđelesu.
Ovu odluku donijeli su članovi Udruženja filmskih radnika, koji su jučer nakon odgledana tri filma koja su bila u konkurenciji glasali za svog favorita.
Pored filma `Teško je biti fin` u konkurenciji su bili `Mama i tata` Faruka Lončarevića i `Nebo iznad krajolika` Nenada Đurića.
Faruk Lončarević, vršilac dužnosti predsjednika Udruženja filmskih radnika BiH, rekao je da ovo udruženje ima najdemokratskiji pristup biranju svojih kandidata za `Oskara`.
`Sva druga udruženja u svijetu to čine putem odbora, a naše bh. udruženje već godinama to radi tako što organizira glasanje njegovih članova`, rekao je Lončarević.
Istakao je da je film `Teško je biti fin` dobio najviše glasova članova, te da je sada u producentovim rukama sav posao u vezi s distribucijom i promocijom filma.
Ademir Kenović, producent filma `Teško je biti fin`, istakao je kako će producentska kuća `Rifreš` krenuti s pripremama za distribuciju.
`Organizirat ćemo promociju filma, nadamo se i pozivima na neke festivale, a do same nominacije za 'Oskara' film će biti distribuiran po SAD jer je to uvjet da bude nominiran`, rekao je Kenović.
Film `Teško je biti fin` je priča o jednom sarajevskom taksisti koji čini sve kako bi se izvukao iz `kandži` kriminala i postao bolji čovjek.
Budžet ovog filma je 2,6 miliona eura.