Vizuelna umjetnost

Biser francuskog impresionizma u Banjaluci

Biser francuskog impresionizma u Banjaluci
Foto: Nemanja Mićević (MSU RS) i Marin Margeta (MTA fondacija) | Biser francuskog impresionizma u Banjaluci

BANJALUKA - Izložba skulptura "Figure u pokretu" slavnog francuskog impresioniste Edgara Degaa (1834-1917) svečano je otvorena u četvrtak naveče u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske (MSU RS).

Ova nesvakidašnja izložba je organizovana povodom 190 godina od rođenja ovog velikog umjetnika, a u saradnji sa Galerijom "The Hub of Fine Arts" iz Mostara i dio je velike zbirke MTA fondacije.

"Riječ je o 74 bronzane skulpture. Kada smo radili postavku htjeli smo prikazati svu raskoš njegovih djela, grupirali smo ih tako da na jednom mjestu imate njegov najvažniji motiv, to su balerine i plesačice, na drugom mjestu su konji, zatim kupačice i portreti", izjavila je Danijela Ucović, kustos izložbe.

Ona je dodala da su balerine i plesačice okupirale pažnju Degaa kao umjetnika, te da se u centralnoj prostoriji MSU RS nalazi 39 skulptura koje su koncipirane kao jedno veliko vježbalište balerina.

"To je svijet koji je osobito zanimao Degaa, on je uvijek govorio da njega balerine kao pojedinci ne zanimaju, no ga zanima njihov performans, zanima ga njihov svijet iza zavjese i haljinice. Ovdje imamo jednu izuzetnu izložbu koja je jedan od dragulja i bisera modernizma i ponosni smo iz MTA fondacije što možemo to prikazati u Banjaluci", pojasnila je Danijela Ucović.

Posebnost ovih skulptura iz zbirke MTA fondacije se ogleda i u tome što predstavljaju cjelokupan vajarski opus ovog značajnog umjetnika.

"Edgar Dega je bio revolucionarni umjetnik tog doba koji je za svog života izložio samo jednu skulpturu, 'Malu plesačicu', koja se nalazi i na ovoj izložbi, međutim publika je tada nije dobro prihvatila i nakon toga više nikada nije javno izlagao skulpture. On je vajao u vosku, a njegova djela su porodica i prijatelji spasili nakon njegove smrti tako što su za te efemerne radove izradili kalupe i napravili bronzane odlive koje mi danas imamo sreću da vidimo i uživamo u njima", izjavila je Sarita Vujković, direktor MSU RS.

Ona je dodala da je stvaralaštvo Edgara Degaa, vođeno čulima, intuicijom i ličnim osjećajima, ostalo savremeno i progresivno sve do današnjih dana.

"MSU RS je za kraj godine priredio jednu zaista posebnu i jako važnu izložbu, koja se organizuje zahvaljujući inicijativi i ljubaznosti Amira Grosa Kabirija, direktora MTA fondacije iz Izraela. Mi smo imali priliku da postavimo ovu izložbu u Banjaluci i zaista smo ponosni na činjenicu da će publika skoro dva mjeseca moći da uživa u ovim posebnim djelima koja će nakratko da nas vrate u epohu impresionizma i početka moderne umjetnosti", navela je Vujkovićeva.

Otvaranje izložbe priređeno je i povodom 76 godina od osnivanja države Izrael i predstavlja vjerno svjedočanstvo inovativnosti, kreativnosti i dometa njegove umjetničke vizije koja ga svrstava među najveće umjetnike svoga doba.

"Umjetnost je uvijek bila instrument za dijalog stranih kultura. S ponosom izlažem svoju Dega kolekciju u MSU RS. Dega je bio revolucionarni umjetnik koji je ostavio trag u modernoj istoriji umjetnosti. Ova izložba je obišla svijet u posljednjih 15 godina i velika je čast za mene i moju porodicu da je izložimo u Banjaluci. Izložba simbolizuje dugotrajno prijateljstvo Republike Srpske i države Izrael, odnos koji se ne prekida, veze koje su jačale posljednjih 30 godina. Posvećen sam širenju kulturne saradnje kroz razmjenu umjetnosti i ideja i postavljanju još snažnijeg temelja za godine koje dolaze", izjavio je Amir Gros Kabiri, predsjednik MTA fondacije.

Ovu izložbenu postavku je podržala i Ambasada Izraela za Bosnu i Hercegovinu, a tim povodom prisutnima se obratila i Galit Peleg, ambasadorka države Izrael u BiH.

"Ovom izvanrednom izložbom Degaa, jednog od najpoznatijih francuskih impresionista, obilježava se 76. godišnjica države Izrael. Nije slučajno što ovu izložbu otvaramo ovdje u Banjaluci. Umjetnost i kultura simbolizuju naš izbor da stvorimo bolji život za sljedeću generaciju, postavljajući temelje za istraživanje prošlosti i traženje svjetlije budućnosti", rekla je Galit Peleg.

Ona je dodala da je u vrijeme sukoba kultura most koji se ne smije slomiti, te da će država Izrael nastaviti da promoviše kulturnu i ekonomsku razmjenu.

"Ovo je značajan trenutak za Banjaluku, trenutak o kojem su svi istinski ljubitelji umjetnosti vjerovatno sanjali, ali nisu vjerovali da je moguće da se desi i, evo, spletom okolnosti otvaramo ovu veoma značajnu izložbu. Sve ovo ne bi bilo moguće bez predanog rada MTA fondacije, našeg tima ovdje u Muzeju, ali i podrške države Izrael i ambasadorke NJ.E. Galit Peleg. Moram naglasiti da danas svjedočimo svakako jednom od najznačajnijih trenutaka kada se radi o umjetnosti", zaključio je otvaranje ove velike izložbe Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije