Vizuelna umjetnost

Izložbom stali u odbranu ptica

Izložbom stali u odbranu ptica
Izložbom stali u odbranu ptica
Mirsada Lingo

Više od 100 vrsta ptica koje obitavaju na području BiH je ugroženo, a 17 vrsta ptica potpuno je izumrlo, saznali smo u Odjelu prirodnih nauka Zemaljskog muzeja BiH u Sarajevu, te od članova Ornitološkog udruženja "Naše ptice", koje djeluje na području cijele BiH.

Kako bi skrenuli pažnju javnosti na problem ugrožavanja životne sredine i na veliku ulogu koje ptice imaju u prirodnom diverzitetu postavili su izložbu "Naše ptice", na kojoj su na 12 panoa i više od 400 fotografija predstavljene najznačajnije vrste ptica koje obitavaju u BiH, te njihova ugrožena staništa.

Izložba posebno prikazuje staništa ptica u urbanim sredinama u BiH, te odnos čovjeka prema pticama i njihovim staništima.

Osman Delić, direktor Zaštićenih područja prirode "Vrelo Bosne", "Skakavac" i "Bijambare", kazao je da je u toku posljednjeg rata na području Sarajeva uništeno preko 40.000 stabala, te da su sječom ovih stabala ugrožena staništa ptica.

Dražen Kotrošan, načelnik Odjeljenja za prirodne nauke u Zemaljskom muzeju BiH, te predsjednik Ornitološkog udruženja "Naše ptice", kaže da su ptice u BiH ugrožene zbog nezakonitog lova.

Istraživanja koja su urađena krajem 1989. godine prošlog stoljeća, kako nam je kazao Kotrošan, pokazala su da je tokom 120 godina u BiH postojalo oko 365 vrsta ptica.

"U to doba istraživanja su pokazala da je 80 vrsta ptica koje obituju u BiH ugroženo. U ovom trenutku prijeti nestanak 100 vrsta ptica, a država još nije donijela adekvatan zakon o lovu. Lovci ubijaju ptice iz zabave, a i njihova staništa u okolini Trebinja, Nevesinja i Gacka potpuno su nestala. Na području Hutovog blata i delte Neretve lov ptica je zabranjen, ali to niko ne poštuje. Čak i Talijani dolaze i love ptice od kojih pripremaju svoje specijalitete. Ti ljudi uredno pređu našu granicu sa zabranjenim ulovom. To znamo jer je u Hrvatskoj veliki broj slučajeva da su talijanski državljani zaustavljani sa nedozvoljenim ulovom. Tamo su im kazne naplaćivane, a u BiH nisu", tvrdi Kotrošan.

Izložba "Naše ptice" vjerovatno će biti postavljena i u Banjaluci.

Najčitanije