Mirjana Drljača, dokumentarista u Galeriji Kulturno-obrazovnog centra Novi Grad, i ove godine glavna je organizatorka Likovne kolonije "Rakani", koja će biti održana u periodu od 12. do 19. avgusta.
Kolonija će, kako najavljuje Drljača, biti otvorena izložbom prošlogodišnjih radova, a ovaj put okupiće deset talentovanih likovnih umjetnika sa područja Novog Grada, Prijedora, Teslića, Gradiške, Banjaluke, ali i Niša i Beograda.
Oni će imati priliku da stvaraju pod okriljem jedinstvenih pejzaža grada na dvije rijeke, a njihovi radovi će biti predstavljeni novogradskoj publici na organizovanim izložbama tokom trajanja Likovne kolonije.
Više o dugogodišnjoj tradiciji manifestacije i podršci koju ima od institucija, saradnji sa umjetnicima, te najavi nadolazećih izložbi za jesen, Drljača je govorila za "Nezavisne".
NN: Likovna kolonija "Rakani" poznata je kao jedan od najprepoznatljivijih simbola Novog Grada. Kada se osvrnete na dugogodišnju tradiciju i postojanost, šta biste uzeli kao ključ uspjeha, pogotovo ukoliko uzmemo u obzir da živimo u "instant" svakodnevici gdje je to rijetkost?
DRLJAČA: Likovna kolonija "Rakani" traje već četiri decenije. Iako vrijeme nameće određena preispitivanja o mjestu i ulozi likovnih kolonija, mi se ipak trudimo da ostanemo na tragu koncepcije kolonije kako su započeli njeni idejni osnivači Boško Karanović i Stojan Ćelić. Svakog avgusta u Novi Grad dolazi deset autora koji po pozivu Umjetničkog savjeta borave i stvaraju u prekrasnom ambijentu zatalasanih brda Potkozarja i Podgrmeča i smaragdnih valova rijeke Une, te svaka godina rada kolonije i jeste potvrda ispravnosti načina organizovanja, što biva posebno vidljivo u kvalitetu nastalih umjetničkih djela.
NN: Kao jedan od zaštitnih znakova grada na dvije rijeke, koji koloriti su inspiracija za ovogodišnju koloniju i koju temu/teme će ona obuhvatati?
DRLJAČA: Likovna kolonija "Rakani" kao jednu od ideja svog djelovanja pretpostavlja i slobodu umjetničkog izražavanja, s obzirom na to da iz godine u godinu otvaramo prostor za stvaranje zrelim i već likovno i stilistički utemeljenim autorima. Nemamo ograničenja u temi, tehnici, likovnom izrazu. Svakako, jedna od posebnih karakteristika naše kolonije jeste ambijent na rijeci Uni, što zasigurno predstavlja početno nadahnuće u procesu stvaranja i nerijetko je česta preokupacija likovnih umjetnika.
NN: U jeku priče o Trgovskoj gori i pokušajima da se zaštiti ljepotica Una, da li će Likovna kolonija "Rakani" uzeti učešće protiv tih i sličnih atakovanja?
DRLJAČA: Predstavljanjem kvalitetnog sadržaja autora naše likovne scene, koji su i sami društveno angažovani, pokušavamo ukazati na problem opštih devastacija vrijednosti, a posebno nas boli težnja da se neposredno pored Novog Grada skladišti nuklearni otpad usred jednog od najljepših prirodnih krajolika. Postoji ideja da organizujemo neku vrstu kulturnog događaja i aktivizma gdje bismo od mosta na Uni do mosta na Sani popločali površinu keja djelima nastalim na Likovnoj koloniji "Rakani" i na taj način upozorili na uništavanje prirodnog, ali i kulturnog identiteta jednog grada.
NN: Likovna kolonija je do sada okupljala veliki broj umjetnika iz zemlje i regiona. Koga građani mogu očekivati ove godine? Da li biste nam mogli navesti neka imena?
DRLJAČA: Od samih početaka Likovna kolonija "Rakani" uglavnom poziva autore sa prostora bivše Jugoslavije, mada su u radu kolonije učestvovali i autori iz Francuske, Austrije, Italije, Slovačke. Ove godine Umjetnički savjet Likovne kolonije "Rakani" pozvao je Anu Đapović iz Beograda, Miroslava Živkovića iz Niša, Oliveru Šipku i Maju Šolak iz Banjaluke, Mariju Dobrijević i Aleksu Milića iz Prijedora, Ognjena Tepavčevića iz Gradiške, Marija Ignjića iz Teslića, te učesnike domaćine, Sanju Stupar i Draganu Babić iz Novog Grada. U dosadašnjem radu kolonije je učestvovalo više od 200 likovnih umjetnika koji su Galeriji Kulturno-obrazovnog centra ostavili više od 600 umjetničkih djela.
NN: Koje sve izložbe će Novljani imati priliku da vide tokom ovogodišnje kolonije i u kom periodu?
DRLJAČA: Izložba djela nastalih na prošlogodišnjem sazivu "Rakana" se otvara prvog dana kolonije, 12. avgusta, i trajaće do 30. avgusta, ali su planirane i samostalne izložbe radova učesnika. U septembru ove godine postavićemo izložbu djela Olivere Šipke Baste, ovogodišnje dobitnice Velikog pečata Grafičkog kolektiva. Planirana je i samostalna izložba akvarela Davora Grabovca, prošlogodišnjeg učesnika kolonije. Svake godine se trudimo da djela nastala u "Rakanima" predstavimo i likovnoj publici drugih gradova.
NN: O dugotrajnosti postojanja Likovne kolonije "Rakani" je već bilo riječi. Uspjeli ste bez ikakvih prekida opstati i u vrijeme najgorih uslova pandemije koja je prkosila cijelom svijetu. Da li ste imali značajnu podršku koja je dovela do ovakvog uspjeha? Kome možete zahvaliti?
DRLJAČA: Likovna kolonija "Rakani" je jedna od najznačajnijih kulturnih manifestacija u našem gradu, ali njeni odjeci su vidljivi i šire. Značajna je podrška opštine Novi Grad, ali posebnu zahvalnost dugujemo Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske koje kroz projekte podrške i sufinansiranja likovnih manifestacija ovu koloniju podržava više od 20 godina.
NN: Kakav je odziv bio pređašnjih godina i kakva su očekivanja od ovogodišnje manifestacije?
DRLJAČA: Zaposlenima u Galeriji, ali i likovnoj publici Novog Grada prva polovina avgusta je praznik jer tada naš grad živi sa kolonijom i za koloniju. Izložba je uvijek jako dobro posjećena, a vjerujemo da će i učesnici ovogodišnje kolonije iz Novog Grada otići sa najljepšim utiscima. Svih prethodnih godina, pa i ove, likovni umjetnici su pokazali izuzetan interes da učestvuju u radu kolonije "Rakani", što održava kvalitetan kontinuitet ove manifestacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.