SARAJEVO - Izložba "Delmati: snaga zajedništva" biće otvorena 14. avgusta u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine sa početkom u 20 časova.
Povodom otvaranja izložbe biće upriličen umjetnički performans glumaca i studenata Akademije scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, Antonije Julije Blaće, Saše Krmpotić, Frana Sakača i Harisa Bidžana, te muzička tačka Petra Radovića i Radagasta, autora kompozicije koja je sastavni dio izložbe.
Kako su saopštili iz Muzeja Cetinske krajine iz Sinja, izložba je nastala kao dio projekta koji okuplja 11 institucija iz Hrvatske i BiH, među kojima i Zemaljski muzej BiH, te donosi priču o Delmatima, narodu koji je nastanjivao prostor od Kupreške visoravni do mora, odnosno Salone.
"Naša djeca ne znaju tko su oni po kojima je Dalmacija dobila svoje ime i ovim projektom mi muzealci dajemo svoj obol obrazovnom sustavu, a na ovaj način i svi zajedno upoznajemo vlastiti identitet. Po prvi puta javnosti će biti predstavljeni materijali koji su se do sada čuvali u depoima naših muzeja", naveli su iz Muzeja Cetinske krajine.
Likovni i prostorni dizajn izradio je dizajnerski duo Damir Gamulin i Antun Sevšek, a izložba je obogaćena ilustracijama umjetnika Petra Radovića.
"Izložba uključuje brojne arheološke predmete, multimedijalne prezentacije poput idealnih rekonstrukcija i virtualne stvarnosti, kao i edukativne sadržaje, koji će posjetiteljima pružiti uvid u život i običaje Delmata, njihovu umjetnost, religiju i svakodnevicu", saopštili su iz Muzeja Cetinske krajine.
Dodali su da snaga zajedništva, naznačena u samom imenu, označava nesalomljivost Delmata, kao i zajednički kulturni identitet cijelog jednog većeg prostora od onoga koji danas nazivamo Dalmacijom.
"U kontekstu snage zajedništva, napose u kulturnom i umjetničkom radu, ostvarena je i suradnja sa Sarajevo film festivalom i pratećim mu Festivalom u Centru gdje će u razdoblju od 16. do 23. avgusta u Radićevoj ulici biti predstavljen promotivni dio izložbe 'Delmati: snaga zajedništva' s prezentacijom u obliku izložbe ilustracija i tradicijskog nakita s radionicama za djecu i odrasle", dodali su organizatori.
Oni su naveli da se govoreći priču o delmatskom plemenu, pripovijeda i slična sudbina brojnih naroda ovoga prostora, te je izložba dokaz kako jedino međunarodna i međuinstitucionalna suradnja može spojiti mozaik identiteta kojeg dijelimo, popuniti nedostatke i premostiti prepreke stvorene na našim prostorima i tako kreirati nove narative koji svoje uporište imaju u snazi zajedništva.
"Značaj izložbe i pratećih programa nije samo arheološke ili umjetničke prirode, oni su edukatori o minulim vremenima i oblikovanju identiteta koji je neupitno vezan za krajobraz u kojemu se živi i čije se karakteristike prenose generacijama, o vječnom otporu naših naroda u borbi za egzistenciju i očuvanje, ali i o važnosti zajedništva za bolji i ugodniji život", zaključili su organizatori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.