Poljaci, koji su masovno otišli u gastarbajtere u Veliku Britaniju i Irsku, često su žrtve modernih oblika ropstva, a kod nekih poslodavaca radni sat traje 100, a ne 60 minuta, tvrdi se u najnovijoj studiji britanskih sindikata.
Britanska sindikalna federacija (TUC), koja okuplja 66 tamošnjih sindikata, sprovela je istraživanja među Poljacima i Litvancima, koji u Velikoj Britaniji rade legalno i čiji položaj je neizmjerno bolji nego kod radnika na crno.
Više od 50 odsto anketiranih gastarbajtera priznalo je da na poslu imaju problema, svaki četvrti radi bez ugovora, samo na časnu riječ poslodavca, a isto toliko Poljaka dobija manju platu nego što je dogovoreno, citiraju studiju poljski mediji.
Poslodavci češće krše prava gastarbajtera nego domaćih radnika, a Poljaci i drugi `novi` Evropljani 10 puta češće od Britanaca rade za platu manju od minimalca, koji propisuju britanski zakoni.
Britanski poslodavci i kada sklapaju ugovor pronalaze razne, čak bizarne načine da prevare gastarbajtere, konstatuju tamošnji sindikati.
`Računaju nam sat kao 100, a ne 60 minuta, tvrdeći da je jednostavno takav kompjuterski sistem`, požalio se u anketi jedan Poljak.
Drugi način da uštede novac je to da poslodavac sam organizuje smještaj za svoje radnike i odbije im od plate veću sumu nego što bi normalno dali za takav stan ili sobu, a takođe ih ucjenjuje da pristanu na loše uslove s prijetnjom da će ih izbaciti iz stana.
`Tjerali su nas da radimo 60 sati nedjeljno i prijetili da će nas izbaciti iz stana ako se bunimo`, tvrdi jedan od anketiranih.
Ima i nesporazuma i problema koji proističu iz nepoznavanja britanskih zakona i običaja. Poljake, tako, začudi zašto im razrezuju disciplinske kazne i odbijaju od plate ako nekog svog indijskog ili afričkog kolegu u svađi nazovu `crnim majmunom`.
`Studija pokazuje da je riječ o sistematskom iskorišćavanju gastarbajtera i o modernoj formi ropstva. Suviše se mnogo nepoštenih poslodavaca obogatilo na njihov račun`, rekao je nedavno poljskom dnevniku `Gazeta viborča` generalni sekretar TUC-a, Brendan Barber.
Gastarbajteri su, za sada, minimalno uključeni u sindikalni pokret (svega oko tri odsto Poljaka u Velikoj Britaniji). U želji da im pomogne, TUC već osniva specijalna istočnoevropska odjeljenja.
Od maja 2004. godine do danas u registar zaposlenih se u Velikoj Britaniji prijavilo 430.000 Poljaka i 70.000 Litvanaca.