Željka Ninčića, poznatog glumca i autora "Audicije", kultne predstave koja postoji već dvije decenije, "presreli" smo tokom intenzivnog pripremanja za premijerno izvođenje njegove nove predstave "Ćutuk i ispovijest".
Nedavnim pretpremijernim nastupom u Domu kulture u Kozarskoj/Bosanskoj Dubici, Ninčić je oživio sjećanje ljubitelja dobrog bosanskog humora i najavio njeno premijerno izvođenje u ostalim gradovima po RS.
Ninčić je svoju glumačku karijeru započeo još kao student sarajevske Akademije dramskih umjetnosti 1984. godine upravo "Audicijom", kada je grupa studenata odlučila osmisliti originalan scenario, koji i danas živi i oduševljava sve generacije. Rođen je 3. maja 1959. u BiH, u Poklečanima, a njegovo preci nose korijene iz Nevesinja. Djetinjstvo je proveo u Lištici kod Širokog Brijega, gdje je završio gimnaziju. Gimnazijski dani ovog danas izuzetnog komičara bili su period kada se opredijelio za glumu. Učestvovao je u srednjoškolskim takmičenjima, a jedno od tih je gluma u predstavi "Najveseliji razred", za koju je sam napisao tekst.
U to doba dvije najznačajnije ličnosti koje su uticale na njega bili su Čarli Čaplin i Miodrag Petrović Čkalja. U Sarajevu je konkurisao 1982. godine na Akademiju scenskih umjetnosti, gdje je i primljen u klasi prof. Emira Kusturice, te istu završio 1987. godine.
U vrijeme studiranja glumio je u dva igrana filma, u "Strategiji švrake i u "Životu radnika". Pored toga glumio je u dvije TV serije - "Notna svaštara" i "Mak i Zak".
NN: Kako i gdje je nastala "Audicija"?
NINČIĆ: "Audiciju" smo počeli igrati 1984. godine u amfiteatru u Domu mladih u Sarajevu, a kada su nam profesori dozvolili počeli smo igrati predstavu i na svojoj akademiji. Od tada, pa do danas predstava je igrana 700 puta.
NN: Vi ste autor i jedini glumac predstave "Ćutuk i ispovijest". Šta zapravo ona govori publici?
NINČIĆ: Kao glumac sam se po prvi put okušao u ovoj za mene novoj formi izražavanja. Spojio sam dvije monokomedije u jednu predstavu u kojima likovi iz "Audicije", legendarni Marinko Ćutuk iz Mostara i izbjeglica Veseli, pričaju kroz monološku formu o svojim dogodovštinama, prijemnom ispitu i o viđenju aktuelnih dešavanja. U ovoj predstavi ima mnogo toga iz stare audicije, ali isto toliko i novih elemenata kojih do sada nije bilo.
NN: Da li je bilo teško uklopiti se u novine koje ste uveli u predstavu i da li je teško nastupati u monološkoj formi?
NINČIĆ: Kako da ne. Ima mnogo dešavanja koja ta dva lika prate i kroz svoju prizmu govore o njima. Što se tiče teksta, mnogo toga je novog, a i cijela ova forma je jedna novina i sve izgleda malo dugačije. Ova monološka forma uopšte nije jednostavna; valja se sam izboriti sa svim tim zadacima koje tekst pruža.
NN: Kada publika može očekivati "Audiciju 2007"?
NINČIĆ: Završili smo predstavu "Audicija 4". Zbog obaveza kolega ja sam se odlučio na ovaj korak iz razloga da ne zaostajem za radnim aktivnostima. Ne stajem sa svojim autorskim radom i na to sam navikao publiku. Možete u narednom periodu očekivati "Audiciju 4". Inače, već smo imali nastupe u zagrebačkoj dvorani "Vatroslav Lisinski".
NN: Da li se bavite još nečim osim autorskim radom i kako provodite vrijeme kada ne radite?
NINČIĆ: Živim u Beogradu. "Audicija" je moje trajno opredjeljenje, a kada se ne bavim time bavim se mojom kćerkom Tarom. Manje više, sve je vezano za "Audiciju". Osim ovog, četvrtog nastavka, u planu imam da napravim "Audiciju The Best of". Pored tri moja lika koja sam do sada igrao možda bih igrao i neke druge likove, koje sam ja kao autor stvarao. Pokušao bih da napravim lepezu likova u jednoj predstavi.
NN: Kako je počela saradnja sa Željkom Kasapom?
NINČIĆ: Željko i ja smo se sreli sasvim slučajno, a kako je Alternativna televizija namjeravala da uradi jednu serijsku produkciju o temama sa ovog podneblja, koje interesuju domaće okruženje, odlučili smo da taj naš susret i neformalni razgovor ne ostane slučajan, nego da počnemo poslovnu saradnju. Uz dobru volju Dragane Banjac i drugih ljudi sa ATV, počeli smo da radimo i na jedan poseban način smo krenuli i snimili pilot emisiju.
NN: Emisija koja je na ATV emitovana za Novu godinu zapravo je opipavanje pulsa gledalaca?
NINČIĆ: Da. Nešto poput te epizode bi trebalo da bude nastavljeno s emitovanjem u 18 nastavaka. U taj serijal ćemo, na neki način, plasirati sva iskustva i ideje koje smo Željko Kasap i ja stekli u dosadašnjem radu.
NN: Da li se može očekivati i nastavak?
NINČIĆ: Vidjećemo kako će se stvari razvijati. Ukoliko gledaoci budu zadovoljni, kao i ostale strane koje učestvuju u snimanju serijala, onda ćemo na osnovu generalnih utisaka odlučivati o eventualnom nastavku snimanja novih epizoda.
NN: Da li će serijal "Doevropljani" ličiti na seriju "Bez pardona" ili je u pitanju neka druga vrsta humora?
NINČIĆ: Upravo to iskustvo koje je Željko Kasap imao sa prethodnom serijom "Bez pardona", a koja mi se veoma svidjela, jedan je od razloga zbog kojeg sam počeo da sarađujem s njim. Ova serija će predstavljati kombinaciju mog iskustva i mojih likova u predstavi "Audicija" i iskustva koje je stekao Željko Kasap u humorističkoj seriji "Bez pardona", naravno uz sve ono što nudi ATV. Trudimo se da obuhvatimo sve moguće teme koje su interesantne našem podneblju.
NN: Koliko ste Vi emotivno vezani za ovu vrstu posla i da li on daje sigurnost u egzistencijalnom pogledu?
NINČIĆ: Ja bih iskreno volio da se rekreativno bavim ovim poslom. Odnosno, da ne ovisim o njemu. Danas, kada ste slobodni glumac ili umjetnik, to je malo obavezujuće i teško je živjeti od tog posla.