Svemir

Kapsula Dragon prikačila se na Međunarodnu svemirsku stanicu

Kapsula Dragon prikačila se na Međunarodnu svemirsku stanicu
Foto: Tanjug/AP | Kapsula Dragon prikačila se na Međunarodnu svemirsku stanicu

Najnovija američka kapsula za astronaute prikačila se na Međunarodnu svemirsku štanicu kao dio svoje demonstracione misije.

Kapsula "Dragon" (Zmaj) lansirala je u subotu lansirala privatna kalifornijska kompanija SpaceX, to je ujedno i posljednji u nizu testova koje kapsula mora da prođe prije nego što dobije odobrenje od NASE za prevoz ljudi, prenosi BBC.

Jedini putnik u kapsuli bila je lutka u prirodnoj veličini, "Ripley", nazvana po glavnoj junakinji serijala "Osmi putnik", težine oko 90 kilograma, a kako se navodi, ukoliko se sve bude odvijalo po planu, astronauti bi mogli da lete u "Dragonu" već u julu.

Kapsula je prvi kontakt sa Međunarodnom svemirskom stanicom imala u 11:15 po srednjoevropskom vremenu, u trenutku kada se stanica nalazila iznad okeana, sjeverno od Novog Zelanda, a 10 minuta kasnije potvrđeno je da se bezbedno prikačila.

Letjelica se približila Stanici, sa prednje strane i koristila je kompjutere i senzore za navođenje, a astronauti koji se nalaze na svemirskoj stanici nadgledali su pomoću HD kamera sletanje, kako bi bili sigurni da se sve odvoja po planu.

Kapsula će do petka biti na Svemirskoj stanici, nakon čega će biti vraćena na zemlju.

Navodi se i da je to faza misije koje se osnivač kompanije SpaceX Elon Mask najviše plaši - brzog spuštanja kroz atmosferu.

"Trebalo bi da bude ok. Sve što do sada znamo izgleda pozitivno. Dok nešto ne krene po zlu, misliću da ćemo prevoziti ljude ove godine, ovog ljeta", rekao je Mask.

NASA je privatnim kompanijama "SpaceX" i "Boing" dala osam milijardi dolara da sagrade i upravljaju kapsulama sa posadom kako bi astraonute prebacivale do svemirske stanice i vraćale na Zemlju.

Kako objašnjava Glas Amerike, sada su ruske rakete jedini način da astronauti stignu do Međunarodne svemirske stanice koja se nalazi na 400 kilometara od Zemlje.

Međutim, cijene vožnje ruskim raketama "Soyuz" su tokom godina drastično skočile - NASA trenutno plaća 82 miliona po sjedištu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Video

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije