BANJALUKA - Poljoprivredna inspekcija RS otkrila je da 21 poljoprivrednik koji je od resornog ministarstva dobio novac za jesenju sjetvu nije ništa posijao, potvrdio je Radenko Radović, glavni poljoprivredni inspektor RS.
"U opštinama Gradiška/Bosanska Gardiška, Laktaši, Teslić i Bijeljina inspektori su izvršili 116 kontrola prijavljenih sjetvenih površina na ukupno 934,5 hektara. Od toga je 154,95 hektara ostalo nezasijano strnim žitima zbog čega smo naredili da se vrati 23.400 KM i izrekli kazne u iznosu od 3.800 KM", kazao je Radović.
Kako su "Nezavisne" u ponedjeljak objavile, otkriveno je da je bilo zloupotreba u vezi sa dodijeljenim novcem za podsticaj razvoja poljoprivrede i da je bilo onih koji su lagali da imaju zemlju na koju će nešto zasijati kako bi izvukli pare od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. Osim toga, kažu inspektori, pojedinci su prijavljivali i više zemlje nego što imaju ili, pak, nisu ni zasijali koliko su obećali kad su se prijavili za podsticaj. Ministarstvo je po hektaru dodjeljivalo po 150 maraka.
Protiv svakog prevaranta, kažu inspektori, podnesen je prekršajni nalog.
"Pošto su sredstva regresa odobravana na osnovu izjave koju su korisnici dali ministarstvu, pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, na ministarstvu je sada da o nalazima inspekcije obavijesti druge nadležne organe", kazao je Radović.
On ističe da povrat tog novca, za sada, ide dobro. Ako neko ne vrati novac, kaže, opet će biti podneseni prekršajni nalozi, a Inspektorat RS će se pobrinuti da se rješenja izvrše.
"Kontrole, zajedno sa opštinskim inspektorima, nastavljamo i u drugim opštinama, pogotovo tamo gdje ima dosta zasijanih površina, u Prnjavoru, Prijedoru, Šamcu", kazao je Radović.
Stručnjaci kažu da će ovakvih mahinacija biti daleko manje kad se registruju poljoprivredna gazdinstva.
Slobodan Čikić, pomoćnik direktora Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF), kaže da je ta agencija od 15. oktobra 2007. do 31. marta ove godine izdala 38.515 obrazaca za registraciju poljoprivrednih gazdinstava.
"Vraćeno su nam 26.372 popunjena obrasca. Za prijavljivanje ne postoji rok i ograničenje, registracija je trajan posao koji podrazumijeva promjene. Mi nemamo evidenciju ko je prošle godine koristio povlasticu. Za proljetnu sjetvu ćemo ministarstvu dati spisak ljudi koji su se registrovali, kao i površine koje su prijavili za sjetvu", kaže Čikić.