BiH

Ambasadori PIK-a reagovali na odluku Narodne skupštine Republike Srpske

Ambasadori PIK-a reagovali na odluku Narodne skupštine Republike Srpske
Foto: ohr.int | Ambasadori PIK-a reagovali na odluku Narodne skupštine Republike Srpske
N.N.

Ambasadori Upravnog odbora Savjeta za primjenu mira (UO PIK) održali su danas vanrednu sjednicu.

"Nedavni potezi entitetskih vlasti Republike Srpske da uvedu Zakon o uspostavljanju paralelnog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) jasan su pokušaj entiteta da jednostrano preuzme ustavne odgovornosti države, što bi predstavljalo kršenje ustav i pravni poredak BiH", navodi se u saopštenju.

Ambasadori PIK - a pozivaju Republiku Srpsku da odustane od ovih "neustavnih" poteza koji povećavaju prostor za korupciju i umjesto toga se fokusira na poboljšanje postojećih institucija na konstruktivan način.

"Konkretno, PIK ohrabruje poslanike izabrane iz Republike Srpske u Parlament BiH - i sve druge izabrane predstavnike - da usvoje izmjene i dopune Zakona o VSTV-u BiH u skladu sa preporukama Evropske komisije. Izmjenama će se ojačati integritet i poboljšati transparentnost pravosuđa", ističe se u saopštenju.

Oni dodaju da rad na unapređenju VSTV-a BiH najbolje bi služio potrebama svih građana u skladu sa 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU.

"PIK će poduzeti potrebne odgovore u koordinaciji sa visokim predstavnikom, uzimajući u obzir njegove nadležnosti i instrumente kako bi osigurao puno poštovanje VSTS-a i suvereniteta i integriteta BiH", pocrtali su u zajedničkom saopšenju ambasadori PIK-a.

Ruska Federacija nije učestvovala u ovoj izjavi.

Podsjetimo, sa 45 glasova "za" u Narodnoj skupštini Republike Srpske danas je usvojen Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske.

Najčitanije