BiH

Amor Mašović: Srpski članovi neće dati ostavke

Amor Mašović:  Srpski članovi neće dati ostavke
Amor Mašović: Srpski članovi neće dati ostavke
Vesna Popović

Amor Mašović, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestala lica BiH, izjavio je da srpski predstavnici u Institutu neće podnijeti ostavke.

Zahtjev porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila iz RS koji su nezadovoljni radom srpskih predstavnika u Institutu, da podnesu ostavke, ocjenio je neosnovanim.

"Nije dobro da se ljudi prebrojavaju po nacionalnoj osnovi. Probleme treba rješavati, a ne produbljivati ih prebrojavanjem krvnih zrnaca ko jeste dobar pripadnik nacije, a ko nije. Svi radimo na istom zadatku i zato nam ovakve stvari nisu potrebne", kaže on i dodaje da je po ocjeni predstavnika Instituta za nestala lica BiH mnogo problema koji mogu biti prevaziđeni uz dogovor.

NN: Kako komentarišete zahtjev Udruženja porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila iz RS koji traže ostavke srpskih predstavnika u Institutu nestalih lica BiH, jer su nezadovoljni rezultatima rada na traženju nestalih Srba u proteklom ratu u BiH?

MAŠOVIĆ: Nema nijednog razloga da podnesu ostavke. Oni koji su ih tamo zaposlili zadovoljni su njihovim radom. Institut je ostvario najbolji rezultat od kada postoji proces traganja u BiH u toku jedne godine. Prvi put je preko 2.000 posmrtnih ostataka ekshumirano, preko 1.000 identificiranih. Pojedini predstavnici Udruženja porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila iz RS traže povlačanje srpskih predstavnika iz Instituta, jer su nezadovoljni njihovim radom, ali oni se neće povući. U Institutu su predstavnici svih naroda, ne samo Srba. Svi smo mi tamo Srbi, Hrvati, Bošnjaci i ostali, ali radimo za predstavnike svih naroda, a ne samo jednog. Sebe ne smatram samo bošnjačkim predstavnikom, jer ako je to tako, vratiću se u entitetsku komisiju i predstavljaću jedan narod. Ja sam predstavnik porodica nestalih kao i sve moje kolege. Oni su se javili na konkurs i predstavljaju sve narode. Nema razloga da podnose ostavke, i da to nisu bili oni, bili bi neki drugi. Dobro bi bilo da porodice nestalih u njih imaju povjerenje, a ne da se prebrojavaju krvna zrnca ko jeste dobar pripadnik nacije, a ko nije. To je zastrašujuće i ponovo se vraćamo na 1995. i 1996. godinu, kada je bilo bitno ko je ko, da li je žrtva Srbin ili Bošnjak... Mi u Institutu smo to davno prevazišli.

NN: Vi ipak govorite u ime srpskih predstavnika u Institutu koji su delegirani iz reda srpskog naroda?

MAŠOVIĆ: Svih šest članova Upravog odbora predstavljaju sve žrtve u BiH, nema prebrojavanja po nacionalnoj osnovi. Svi članovi Kolegija direktora predstavljaju nas sve, a koliko oni to rade kvalitetno, pošteno i bez diskriminacije prema pojedincima, žrtvama iz jednog, drugog i trećeg naroda, to je druga stvar. Ali, oni tu postoje radi svih žrtava, a ne samo srpskih. Niko tu ne može da radi u ime jednog naroda srpskog, bošnjačklog ili hrvatskog...

NN: Optužuju Vas da opstruišete potpisivanje protokola o saradnji Instituta i Operativnog tima i da ne prihvatate poziciju Republike Srpske. Kako to komentarišete.

MAŠOVIĆ: Nadam se boljoj saradnji u budućnosti. Bilo je nesporazuma i nesretnih poteza od strane ljudi iz Operativnog tima, bolje rečeno, ljudi koji se vrte oko tima. Ti ljudi su išli u pravcu zaoštravanja odnosa između Instituta i Operativnog tima. Pokušavam da objasnim da mi nismo neprijatelji i da i jedni i drugi radimo na istom zadatku, a da su nam poslodavci oni koji traže svoje nestale. Da li su to u Operativnom timu shvatili, vidjećemo. Nažalost, jedan broj ljudi koji su značajni za nas nam je u jednom momentu okrenuo leđa i ušao u Operativni tim. Pravo Vlade RS je da formira Operativni tim koji mora da ima svoj mandat koji neće ulaziti u mandat Instituta. Bojim se da se još najbolje ne snalaze u svom vlastitom mandatu, jer bi htjeli da sebi priskrbe neke nadležnosti koje nisu više entitetske i prenesene su na Institut kao što je pitanje identifikacije žrtava, upravljanje mrtvačnicama...

NN: Zbog čega bošnjački predstavnici u Institutu potenciraju da se u centralnoj evidenciji, pored imena nestalih, više ne upisuje i nacionalnost?

MAŠOVIĆ: Postoji određena vrsta nesporazuma između Instituta i Republičkog odbora oko insistiranja da se odredi etnička, nacionalna pripadnost ekshumiranih i identificiranih žrtava. Za ekshumirane žrtve je to nemoguće, jer žrtvama ne piše na čelu kako se zovu, ko su... Tek nakon identifikacije moguće je možda odrediti etničku pripadnost i mi u Institutu na tome nismo, niti ćemo insistirati, jer je to u neskladu sa razlozima za osnivanja Instituta i članom deset Zakona o nestalima, koji izričito zabranjuje diskrininaciju žrtava po bilo kom osnovu. Mi imamo imena i prezimena, ali nemamo izjašnjenje porodica o tome da li je nestali po nacionalnoj pripadnosti bio Bošnjak, Srbin, Crnogorac, Sirijac, Jevrej... Nećemo insistirati na etničkom predznaku tragajući za grobnicama i identificirajući žrtve.

Tužioci neće da izlaze na teren

NN: Da li tužioci sarađuju s Vama, da li izlaze na teren?

MAŠOVIĆ: Veliki problem predstavlja odbijanje tužilaca da izlaze na ekshumacije, a lociran je na dio FBiH i veći dio RS. Razlozi takvog ponašanja mogli bi biti politikantski. Jedan broj tužilaca je počeo da ignoriše naše zahtjeve. To nije bio slučaj u proteklih 69 godina, svi tužioci su izlazili na teren i vršili ekshumancije, identifikaciju žrtava i autopsiju, ali su prošle godine prestali. Bojim se da ima primjesa politikantstva u tome.

Najčitanije