BiH

BiH zakonom zabranjuje diskriminaciju

BiH zakonom zabranjuje diskriminaciju
BiH zakonom zabranjuje diskriminaciju
Mirza Čubro

SARAJEVO - Vijeće ministara BiH utvrdilo je jučer Prijedlog zakona o zabrani diskriminacije u čijoj osnovi je koncept jednakosti svih ljudi.

"Utvrđenim prijedlogom zakona uređuje se sistem zaštite od diskriminacije u kojem će institucija Obudmsmana BiH imati ključnu ulogu. Pri ovoj instituciji formiraće se posebno odjeljenje za zaštitu od diskriminacije. Ovo je jedan od zakona čijim usvajanjem ispunjavamo zahtjeve iz Evropskog partnerstva i 'mape puta' za liberalizaciju viznog režima", rekao je Nikola Špirić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.

Istakao je da zna da će zakon o zabrani diskriminacije izazvati velike političke rasprave ali očekuje da će biti usvojen u parlamentu BiH.

Vijeće ministara usvojilo je jučer informaciju o zaključivanju sporazuma između Ministarstva sigurnosti BiH i Evropske agencije za upravljanje operativnom saradnjom na vanjskim granicama EU. Ovim sporazumom Graničnoj policiji i ostalim sigurnosnim agencijama BiH bit će omogućeno uključivanje u rad ove evropske agencije prije punopravnog članstva BiH u EU. Zaključivanjem ovog sporazuma ispunjen je još jedan uslov za liberalizaciju viznog režima.

"Nismo još dobili izvještaj evropskog monitoring tima o ispunjenosti uslova za liberalizaciju viznog režima tako da ne možemo precizno reći šta je preostalo da se napravi kako bismo dospjeli na bijelu šengensku listu. Želim da bolje promovišemo ono što smo napravili u ovoj oblasti te da učinimo sve da se ispune preostali uslovi", istakao je Špirić.

Dodao je da je Vijeće ministara BiH ispunilo ili je pri kraju provedbe svih političkih kriterija iz "mape puta".

"EU ne bi trebala unaprijed govoriti da neke zemlje neće biti obuhvaćene ukidanjem viza jer se time gubi smisao rada na ispunjenju uslova. Ne bi bilo dobro za BiH kada bi Hrvati s pasošem Hrvatske putovali bez viza, a Srbi s pasošem Srbije također", ocijenio je Špirić.

Ustvrdio je da Vijeće ministara BiH ne bježi od obaveza koje se odnose na državnu imovinu ocijenivši da je ovo postalo čisto političko pitanje koje se može riješiti jedino dogovorom.

Špirić je naglasio kako je teško popisati imovinu kada nema zakona koji kaže koja državna imovina treba biti obuhvaćena popisom.

"Volio bih da budem prisutan kada politički lideri nešto dogovaraju. Od mene se traži da nešto uradim jer navodno postoji dogovor o imovini. Problem je što se dogovore a onda daju instrukcije ministrima da drugačije glasaju", kazao je Špirić komentarišući zahtjeve Vijeća za implementaciju mira da BiH što prije riješi pitanje državne imovine.

Vijeće ministara BiH usvojio je i inicijativu za izmjenu Zakona o javnom RTV sistemu i servisu, o komunikacijama i slobodi pristupa informacijama. Izmjenam ovih zakona bit će eliminirana diskriminacija žena u ovim oblastima. Prihvaćen je i prijedlog kreditnog sporazuma BiH i Saudijskog fonda za razvoj vrijednog 25 miliona američkih dolara. Kredit će biti iskorišten za obnovu i modernizaciju dva klinička centra u Mostaru, Opće bolnice u Konjicu i Kliničkog centra u Sarajevu.

BiH ima resurse za napredak

Početku jučerašanje sjednice Vijeća ministara pristustvovao je novi visoki predstavnik Valentin Incko. Prije toga susreo se s predsjedavajućim Nikolom Špirićem.

"Razgovarali smo o evroatlantskim integracijama, ispunjenju pet ciljeva i dva uslova, državnoj imovini i funkcionisanju države. Ovo je bio protokolarni sastanak, ali uskoro slijedi novi", rekao je Incko.

Špirić je kazao da je potrebno napraviti tijesnu saradnju između domaćih vlasti i OHR-a.

"Naša zajednička procjena je da postoje ljudski, materijalni i svi drugi resursi da BiH ubrza svoj put i imamo jasnu podršku visokog predstavnika. Incko želi da to bude domaći rezultat i da u tome možemo očekivati pomoć visokog predstavnika i OHR-a", zaključio je Špirić.

Podjela oko 170 miliona KM

Vijeće ministara BiH odobrilo je jučer raspodjelu oko 170 miliona KM sredstava dobijenih sukcesijom imovine bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

Od ovog iznosa Federacija BiH će dobiti 65 odsto odnosno oko 111 miliona KM a RS 35 odsto odnosno oko 59 miliona KM. Ovaj novac bit će potrošen za saniranje dugova i posljedica finansijske krize o čemu je ranije postignut dogovor u Fiskalnom vijeću BiH.

Najčitanije