MOSTAR - Rudnik Vihovići, jedan od potencijalno najvećih izvora zaraze u Mostaru, tebalo bi da bude potpuno saniran do 31. ožujka 2009. godine.
Ovaj rok naveden je u Studiji izvodljivosti sanacije Rudnika Vihovići koja je juče predstavljena u Mostaru u organizaciji njemačkog KfW-a (Jedinice za provedbu projekta `Vihovići`).
Vlada Njemačke ranije je oprostila BiH dug od 40 milijuna KM pod uvjetom da se 20 posto tog iznosa utroši na sanaciju rudarskog kopa u Vihovićima, koja bi trebalo uskoro da počne.
`Najprije će strme obale jezera biti ograđene čvrstom ogradom kako bi bio spriječen fizički pristup jezeru, te će se pristupiti podzemnom gašenju ugljena koji gori već dulje vremena. U prvoj fazi poduzet ćemo i korake na uklanjanju otpadaka s površine jezera, a poslije i oko samog kopa`, rekao je juče gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić.
Objasnio je da će podzemni požar biti ugašen kopanjem nekoliko bušotina, kroz koje će biti pokušano gašenje 500.000 tona ugljena koji gori pod zemljom i oslobađa za ljude otrovni ugljik-monoksid.
''U prvoj fazi je određeno 16 lokaliteta za bušenje, kako bi bio ugašen ugljen. Nakon tih početnih ispitivanja moguće je da se izbuši i do 80 rupa kako bi požar bio ugašen'', rekao je Bešlić.
Direktor KfW-a za BiH Gerald Kuhnemund kazao je kako se Vlada SR Njemačke složila s Vijećem ministara BiH da prvi dogovor o razmjeni duga dodjeli Mostaru.
''Zbog toga smo unajmili i konzultanta koji nam je predstavio ovu studiju izvodljivosti o sanaciju rudnika. Studija je pokazala kako nema zagađenja iz rudnika, nego da je zagađenje prouzročeno bakterijama iz kanalizacijskog sustava Mostara`, rekao je Kuhnemund.
Kop rudnika čini 76 hektara zemljišta u čijem središtu je zagađeno jezero. Za gradsko odlagalište smeća rudnik je određen 1992. godine, a s Neretvom ga povezuje stari rudnički prokop koji u rijeku ulijeva zagađenu vodu.
Moguća masovna grobnica
Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić istakao je kako će posebna pažnja biti posvećena mogućnosti pronalaženja posmrtnih ostataka žrtava rata u jezeru nastalom na površinskom kopu Rudnika Vihovići.
''Dogovorili smo se da će sve vrijeme rada bit prisutni ljudi iz Federalne komisije za traženje nestalih. Tako će biti osigurano da se u svakom trenutku, ukoliko se naiđe na ljudske ostatke, projekat sanacije zaustavi'', rekao je Bešlić.
Sumnja se da je kop Vihovići jedna od lokacija gdje su pokopani pripadnici 4. korpusa Armije BiH, nestali 1993. godine.