BiH

Bosić i Čavić uništili SDS

Bosić i Čavić uništili SDS
Bosić i Čavić uništili SDS
Vesna Popović

Miladin Nedić, predsjednik Srpske demokratske stranke 1990 - izvorna, pozvao je "sve patriote u SDS-u da im se pridruže i na taj način se vrate izvornim principima SDS-a".

U SDS-u, kaže, nije našao svoje mjesto, iako je jedan od osnivača te stranke.

"Zbog politike sadašnjeg rukovodstava Srpske demokratske stranke, koja je dovela do urušavanja RS, morao sam da napustim tu stranku", kazao je Nedić.

NN: Vaša stranka pregovara o prelasku visokopozicioniranih članova SDS-a. Između ostalog, očekujete da u svojim redovima vidite i Dragana Kalinića i Božidara Vučurevića. Da li ste razgovarali s Kalinićem?

NEDIĆ: Razgovaramo s mnogim ljudima iz SDS-a da nam se priključe. Čuo sam se sa Kalinićem telefonom, ali nismo ništa konkretno dogovorili jer ima zabranu političkog djelovanja. Rado bismo Kalinića vidjeli u svojim redovima i nadamo se da će to uskoro biti. On je voljan da nam se pridruži, a kako i ne bi kada vidi kakvu politiku vodi Mladen Bosić.

NN: Kako biste ocijenili Kalinićevu politiku?

NEDIĆ: Kalinićeva politika je ispravna. Kalinić i Vučurević su dobrodošli. Očekujemo da priđu stranci i počnu aktivno da rade. Kalinić je najmanje od svih učinio da se ruinira SDS i ako je nešto učinio ne vjerujem da je to bilo zlonamjerno. Tako nam to izgleda, a ovi sada izgleda kao da sve to namjerno rade.

NN: Da li bi dolaskom Kalinića SDS 1990 - izvorna privukla i kadrove iz SDS-a koji se još dvoume da vam pristupe? Kad očekujete da vam se on priključi?

NEDIĆ: To njega morate pitati. Nadamo se da će mu ubrzo biti skinuta zabrana političkog djelovanja - već u aprilu. Ali, niko ni njega ni druge ne zove na silu. Svi imaju otvorena vrata. Ko želi u stranku može slobodno da nam se priključi. U SDS-u ima finih ljudi, patriota koji se ne mogu ignorisati, ali ovo što je radilo rukovodstvo stranke ne može niko opravdati.

NN: Zbog čega ste napustili SDS i odlučili se na formiranje SDS 1990 - izvorne?

NEDIĆ: Nisam se vidio u politici sadašnjeg rukovodstva, koje svakim danom sve više doprinosi nestajanju RS. SDS se osipa zbog pogrešne politike jer je stranka odstupila od izvornih principa. Nisam mogao raditi s ljudima s kojima se kose moji principi, nisam mogao doći do njih, nisu htjeli da me prime, da razgovaraju...

SDS je nikla iz naroda, ali oni su se odmetnuli od onih koji su je birali. Izdigla se jedna grupa ljudi iznad interesa svih. Jednostavno, zamutila se voda na izvoru SDS-a i tu nisam mogao da se nađem. Mi želimo da se napijemo bistre vode s izvora.

NN: U Vašoj stranci su ljudi koji su napustili SDS jer se nisu slagali s politikom koju vodi sadašnje rukovodstvo te stranke. Da li je osnovni razlog vašeg okupljanja da se razbije SDS?

NEDIĆ: Naš cilj je da se vratimo izvornim principima na kojima je SDS dobila povjerenje srpskog naroda. Razni mešetari su zamutili tu bistru vodu, a mi ćemo svojim djelovanjem da se vratimo izvornim principima SDS-a koji podrazumijevaju očuvanje RS i nacionalnih principa. To je naš prevashodan cilj. SDS i stranke bliske njoj su predale vojsku, policiju, carinu, izmijenili zastavu, grb i himnu, i šta je još ostalo od RS?! Nevjerovatno je da poslije svega pričaju priču da čuvaju RS. Kako to da SDS zastupa interese srpskog naroda, a sve nadležnosti i civilizacijske tekovine koje smo teško sticali su predali? Oni su izdali interese srpskog naroda. Ne mogu oni dati grb RS za grb BiH. To nije naš grb, to nismo mi. Moj grb je srpski grb. Mi ćemo za razliku od SDS-a zastupati interese srpskog naroda. Neću da radim bez svog naroda i ako srpski narod neće da radi s nama s kim ćemo se dogovarati? Srbi moraju da imaju cilj i zajednički interes.

NN: Da li je SDS jaka opozicija aktuelnoj vlasti?

NEDIĆ: Mladen Bosić i Dragan Čavić poveli su SDS krivim putem. Nemaju snage da budu opozicija, nemaju snage da kritikuju vlast. Čini se da su ista stranka sa svim ostalim i nemaju jasnu viziju puta kojim bi da idu. Nemaju snage da kritikuju vlast, a ako i kritikuju, ta kritika ne pije vode. Iza njih nema glasačkog tijela, nema organizacije.

Čini mi se da neko stoji iza njih i da se zato SDS urušava iz dana u dan. Kao da rade po tuđoj pameti i nalogu.

NN: Po čijem nalogu rade?

NEDIĆ: Ako to kažem napraviću skandal i zato neću da govorim po čijoj pameti se radi i ko stoji iza naloga. Neka rade kako misle da je najbolje, ali čini se da ne znaju kako. Svojim djelovanjem Bosić i Čavić su doprinijeli raspadu i osipanju SDS-a. Ta stranka je izgubila izbore i doživjela završni udarac. Članstvo SDS-a se razočaralo u politiku sadašnjeg rukovodstava koje se odmetnulo od naroda. Nezamislivo je da su vlast pred izbore predali Dodiku i tu je SDS doživjela krah. SDS se raspala u mnogim opštinama i izgubila u dijelovima RS. Interesna grupa ljudi izdigla se iznad opštih interesa i to je moglo značiti samo dalje njeno osipanje i urušavanje.

Najčitanije