BiH

Brankica Stanković: Najgore vrijeme za istraživačko novinarstvo

Gorana Golub

Brankica Stanković od 2004. uređuje emisiju "Insajder" TV B92, koja je za godinu postala najgledanija dokumentarna emisija u Srbiji i najcitiranija u dnevnoj štampi. Emisija se bavila ubistvom Zorana Đinđića, razotkrivanjem mafijaških klanova u Srbiji, pravosuđem, korupcijom i ratnim zločinima.

Posljednji serijal `Insajdera` bio je posvećen `Državnoj pljački države` iznošenju novca na Kipar.

`Ovo je najgori period za istraživačko novinarstvo u Srbiji u poslednjih deset godina`, rekla je Brankica Stanković na okruglom stolu, koji je u subotu održan u organizaciji `Nezavisnih novina` na temu `Istraživačko novinarstvo: kriminal i korupcija - odjeci`.

NN: Zbog čega smatrate da je ovo najgori period za istraživačko novinarstvo?

STANKOVIĆ: Možda su to prejake reči, ali to je moje mišljenje na osnovu svega što se dešava danas. U prošlom vremenu, vremenu Slobodana Miloševića, postojali su novinari i mediji za koje se znalo kome pripadaju. Postojali su oni koji su radili za režim i ostali, na drugoj strani, koji su se borili za neke prave vrednosti. Posle promena je nastala navala tabloidnog novinarstva. To u vreme Miloševića nije bilo tako, postojali su tabloidi tipa `Svet`, koji se bavio onim čime se inače bave tabloidi. Ovo što se dogodilo posle su politički tabloidi koji su, nažalost, najtiražnije novine u Srbiji danas. Videli smo da su ti tabloidi imali ulogu u svemu što se dešavalo pre ubistva Zorana Đinđića, da su pripadnici `zemunskog klana` čak bili vlasnici novina `Identitet` na čijoj je naslovnoj stranici dan pre ubistva premijera objavljen naslov `Đinđić meta slobodnog strelca`. Dakle, iz tih novina su kasnije nastale sve novine koja danas postoje u Srbiji i koje su tiražne i koje sigurno imaju uticaj na javno mnjenje i kreiraju atmosferu.

NN: Imaju li profesionalni i ozbiljni mediji snage da se tome suprotstave?

STANKOVIĆ: Mislim da nemaju, jer oni rade svoj posao i nikako se ne drže zajedno, dok se tabloidni mediji drže zajedno i svaki put kad uništavaju neku javnu ličnost, kada imaju taj zadatak, to su uvek sinhronizovane kampanje, nikada to nije samo u jednom njihovom listu, već u pet-šest listova, to je potpuno urnisanje koje treba preživeti. Oni se uvek drže zajedno i prosto je nelogično da to rade samoinicijativno.

NN: Da li politički tabloidi umanjuju efekte rada ozbiljnih medija?

STANKOVIĆ: Sasvim sigurno, jer oni rade po nalogu. Stvari su vrlo jasne, ako postoji tema koja je od javnog interesa, na primer da li se ministar policije sastao sa prvooptuženim za ubistvo premijera ne postoji nijedan racionalan razlog da se novinari podele u tome da li je to važno ili ne. Međutim, podele se do te mere da jedni druge optužuju i imamo situaciju da dve godine traje demantovanje po raznim medijima. Akteri ove afere na kraju su ipak priznali da su se Jočić i Ulemek sastali u noći njegove predaje, dakle nisu uspeli da spreče istinu i ta priča je završena. Novinari treba da budu uporni bez obzira na sve na šta nailaze. Kada tužilac ne radi svoj posao, onda treba uraditi 20 emisija ili tekstova o tužilaštvu i ljudima koji tu rade i zašto ne pokreću nešto, ako već postoje svi dokazi i to je način da se istina istera do kraja.

NN: Koje su teme najteže, najopasnije i o kojima ljudi najmanje žele da govore?

STANKOVIĆ: Mislim da su to one koje se tiču finansijske mafije. Pripremala sam materijal o finansijskim moćnicima i koliko god to čudno zvučalo, to je tema o kojoj niko ne sme da govori ništa, zato što su ti ljudi vladari, zato što imaju svu moć. Kada se njihova imperija takne novinskim tekstom ili emisijom mislim da su spremni na sve.

NN: Kada nema odgovora nadležnih institucija na afere koje razotkrivate, da li se obeshrabrite?

STANKOVIĆ: Ne, zato što volite da radite taj posao, ne postoji novac kojim neko može da plati ono što radite, tu vrstu stresa. Nisam o tome nikada razmišljala, jer volim ono što radim. Verovatno ću kada pomislim prestati.

Prijetnje

`Navikla sam na pretnje, to mi postalo normalno, a nije normalno da se tako postavite u tim stvarima. Mislim da onaj ko nešto hoće da uradi, neće da preti, a pretnje nam upućuju razne psihopate, kao iz filmova, koriste sečena slova, najgore uvrede... Kada mislimo da je ozbiljno, onda to prijavimo, a nekada to bacimo u kantu za đubre. Do sada se nije desilo ništa alarmantno. Međutim, pre neki dan bačena je bomba na stan Dejana Anastasijevića, novinara 'Vremena', koji je pisao o ratnim zločinima, ubicama, kriminalcima, što je dobar pokazatelj kakva je Srbija danas`, kaže Brankica Stanković.

Nagrade

Brankica Stanković dobitnica je više prestižnih novinarskih nagrada, među kojima je nagrada NUNS-a za etiku i hrabrost `Dušan Bogavac`, te nagrada `Jug Grizelj` za najviša dostignuća u istraživačkom novinarstvu.

U anketi lista `Status`, u kojoj je učestvovalo više od 100 novinara i urednika iz svih redakcija, proglašena je za najboljeg novinara 2005. godine. Godinu dana kasnije emisiju `Insajder` kolege su proglasile za emisiju godine.

Završila je više međunarodnih programa za novinarstvo: kurs kod najpoznatijeg istraživačkog novinara BBC-ja Donalda Mekintajera, obuku za istraživačko novinarstvo britanske fondacije `Tomson`, te profesionalni program novinarstva Američkog centra za novinare.

Najčitanije