BANJALUKA - Zvanični podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske, po kojima je procijenjeni bruto domaći proizvod u RS u prvom tromjesečju ove godine imao negativnu stopu rasta od 0,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, potpuno demantuju ekonomsku politiku Vlade RS-a, koja nije ni blizu realnog života i stanja u privredi, ocijenio je predsjednik Demokratske partije Dragan Čavić.
Podsjeća na tvrdnje vlasti u RS-u na početku ove godine, a prilikom usvajanja ekonomske politike, kojima se, kako navodi, nastojala uvjeriti javnost RS-a u Vladino predviđanje da će RS imati rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), što sada pobija i zvanična statistika.
Ne vjeruje da će se situacija promijeniti ni u narednom periodu.
"Moje predviđanje je da će cijela ova godina, nažalost, biti takva jer se ništa bolje ne može očekivati s ovakvim potpuno pogrešnim pristupom ekonomsko-socijalnim problemima u RS", kategoričan je Čavić.
Realni sektor je, agrumentuje on, toliko opterećen da ne može zabilježiti bilo kakav rast. Statistika RS je potvrdila da je najveći pad u prvom tromjesečju upravo zabilježen u tom sektoru i to u prerađivačkoj industriji od čak 6,3 procenta, slijedi pad u građevinarstvu od 5,5 posto, i ništa manje alarmantan od 4,1 posto u poljoprivredi.
"S porastom poreza, doprinosa, novim opterećenjima i novim nametima potpuno je normalno da realni sektor stagnira. Direktna posljedica toga je pad zaposlenosti, a povećenje ionako ogromne nezaposlenosti. Sve sektorske politike su u padu, a razlog je što ne postoji strategija za odupiranje krizi. Strategija koju je svojevremeno usvojila Narodna skupština za rješavanje krize je čisto deklarativna i ne donosi ništa", ukazuje predsjednik Demokratske partije.
U ovoj godini u RS, upozorava, nema ni podsticaja u poljoprivredi, izuzev podsticaja za mlijeko. U budžetu uopšte nema predviđenih sredstava za zapošljevanje, a vrlo mali je iznos posticaja za izvoz tako da se budžet sveo samo na servisiranje socijalnih potreba i plaćanje administracije i kontribucije za Fond PIO i boračke dodatke.
"Praktično ne postoje sredstva koja bi bila namijenjena privredi i realnom sektoru, a potrebe finansiranja rashoda, koji idu u socijalnu sferu, uslovile su deficit koji se pokriva kratkoročnim i dugoročnim zaduženjima", naglašava Čavić.
Ovakvo stanje je već godinama, ali RS, kako kaže, od 2006. ima "neodgovornu vlast".
"Bila je umjetnost potrošiti gotovo dvije milijade maraka putem Investiciono-razvojne banke RS za razne projekte koji nisu dali nikakve efekte u smislu poboljšanja privredne situacije u RS. Ogromni novci su nestali u javnoj potrošnji nauštrb realnog sektora. O tome stalno govorimo u republičkom parlamentu i upozoravamo da se ovako mogu problemi samo odgoditi, a nikako riješiti. Odgovornost i za ovakve rezultate propisana je Ustavom gdje bi Vlada trebala odgovarati Narodnoj skupštini koja, nažalost, funkcioniše na principu poslušnosti", smatra Čavić.
Parlamentarna većina u RS, kako dodaje, apsolutno sluša izvršnu vlast, a ta vlast isto tako bespogovorno sluša predsjednika Republike, što govori o "poremećaju ustavne hijerarhije u kojoj ne postoji nikakav nivo odgovornosti o bilo kom pitanju".
"Kako onda otvoriti pitanje direktne odgovornosti ministara, direktora javnih preduzeća i to za stanje u njihovim sektorima koje je do te mjere jasno da traži direktne intervencije za sanaciju. Odgovornost je, u suštini, na potpuno promašenoj politici ovakve skupštinske većine koja amnestira izvršnu vlast za sve ono što je loše činila", zaključio je Čavić u izjavi za Fenu.