MILVOKI - Neđo Ikonić iz Milvokija osuđen je na jednogodišnju zatvorsku kaznu jer je migracionim službama SAD lagao o svojoj ratnoj prošlosti tokom rata u BiH, javio je juče američki dnevnik "Milvoki Kaunti".
Ikonić, koji je porijeklom iz BiH, imigrirao je u SAD 2002. godine kao izbjeglica, a u imigracionim formularima nije naveo da je bio pripadnik policije tokom događaja u Srebrenici u julu 1995. godine, zbog čega je i uhapšen 2006. godine.
Prema pisanju američkog lista, zbog zločina u Srebrenici za njega se interesuje bh. tužilaštvo, mada to u ovom tužilaštvu nisu željeli zvanično niti potvrditi niti demantovati.
Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, rekao je samo da se Tužilaštvo interesuje za više osoba koje u Americi očekuje deportacija zbog laganja o ratnoj prošlosti u vezi s ratnim zločinima u Srebrenici.
On je, takođe, rekao da Tužilaštvo nema interesa za te osobe zbog davanja lažnih informacija u imigracionim formularima jer je to bio predmet procesuiranja u SAD.
"Nama su interesantne osobe koje su bile pripadnici vojnih formacija, a u vezi s ratnim zločinima", rekao je on.
Grubešić je dodao da Tužilaštvo pomno prati svih četrdesetak slučajeva u SAD koji su u toku, a koji se tiču lažnih formulara o ratnoj prošlosti.
"Milvoki Kaunti", takođe, potvrđuje da je tokom opsežne operacije širom SAD dosad uhapšeno četrdesetak osoba zbog krivotvorenja imigracionih dokumenata, a u vezi sa Srebrenicom.
Den Senders, zamjenik američkog javnog tužioca, rekao je listu da je Ikonić bio "komandir čete koja je bila epicentar svih počinjenih zločina tamo".
Ukoliko su ovi navodi tačni, Ikonića nakon izdržavanja jednogodišnje kazne u američkom federalnom zatvoru očekuju deportacija i suđenje u Sudu BiH.
Među bh. državljanima koji su već deportovani u BiH su i Mladen Blagojević i Zdravko Božić zbog lažnih podataka o učešću u događajima u Srebrenici, a suđenje u Sudu BiH započelo im je u aprilu 2007. godine. Od četvorice optuženih čak trojica su oslobođena svih optužbi, dok je Blagojević osuđen na sedmogodišnju zatvorsku kaznu za zločine protiv čovječnosti.
Prema podacima Granične policije BiH, tokom 2008. godine je BiH isporučeno 36 bh. državljana koji su po raznim osnovama deportovani iz SAD. Među njima ima i onih koje sumnjiče da su pripadali srebreničkoj grupi. Prema tim podacima, tokom 2008. godine je u BiH ukupno deportovano čak 1.026 osoba po raznim osnovama iz 24 zemlje svijeta.
Radiša Samardžija, načelnik Kabineta direktora Granične policije, ističe da se 808 slučajeva, ili 79 odsto, odnosi na nezakonit boravak i rad u trećim zemljama, 79 slučajeva za počinjena teška krivična djela, 24 slučaja zbog zloupotrebe opojnih sredstava, dok se 115 odnosi na deportacije iz ostalih razloga. Najviše deportovanih je iz Hrvatske, i to 461 lice, zatim iz Njemačke 175 ljudi, te iz Švedske njih 84. Najmanje deportovanih je iz Turske i Makedonije, dok je iz Srbije protjerano šest bh. državljana.