BiH

Četiri osobe nastradale ove godine

S. Lemo

SARAJVO Četvero ljudi u BiH od početka ove godine nastradalo je od mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS). U 34 "minske" nesreće prošle godine u BiH 18 osoba je poginulo.

Ovi podaci saopćeni su juče u Sarajevu prilikom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv mina. Predstavnici UNDP-a i UNICEF-a u BiH jučer su na sarajevskom Trgu oslobođenja za sve građane postavili štandove s materijalima o opasnosti od mina.

Dušan Gavran, direktor Centra za uklanjanje mina BiH, istakao je kako je procjena da u BiH danas ima 1.889 kvadratnih kilomatera `zagađenih` minama i NUS-om.

`Broj nastradalih od mina prošle godine, iako je postotak očišćenog terena bio veći, znatno je porastao u odnosu na 2005. godinu. U 2006. godini od mina su smrtno stradali uglavnom ljudi koji su sjekli šumu, dakle oni koji su se borili za egzistenciju. Starosna dob ljudi koji su nastradali bila je od 20 do 45 godina`, rekao je Gavran.

Sredoje Nović, ministar civilnih poslova BiH, najavio je da će Vijeće ministara BiH na ovogodišnjoj `Noći hiljadu večera` za projekat uklanjanja mina u BiH donirati 100.000 KM.

`U BiH je neophodno deminirati što više površine prvenstveno zbog povratnika koji se vraćaju svojim kućama, a koji su i najveće žrtve ovog zla`, kazao je Nović, naglašavajući kako je razočaran činjenicom da je interes međunarodnih organizacija da finansijski podrže ove aktivnosti iz godine u godinu sve manji.

Kristin Meknab, rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH, kaže da se broj žrtava od mina svake godine povećava jer su ljudi zaboravili na njih. Tvrdi da je deminiranje skup projekat i međunarodne organizacije ga, bez podrške bh. vlasti, ne mogu same riješiti.

Predstavnici Ambasade Kanade u BiH i UNICEF-a jučer su Dušanu Gavranu uručili znakove kojima bi trebalo da obilježe minska polja. Ova ambasada obezbijedila je 10.400 znakova kojima će ove godine biti obilježena 693 kvadratna kilometra sumnjive površine u BiH.

Najčitanije