BiH

Cijena rada niža od dogovorene

Cijena rada niža od dogovorene
Cijena rada niža od dogovorene
Sanja Čakarević

DOBOJ - Odluka o utvrđivanju najniže cijene rada za zaposlene u Administrativnoj službi opštine Doboj, koju su usvojili odbornici Skupštine opštine, u suprotnosti je s odredbama Pojedinačnog kolektivnog ugovora.

Prema spornoj odluci, najniža cijena rada za period od 1. novembra 2008. godine do 31. januara 2009. godine iznosi 100 KM, a od 1. februara cijena rada je 120 KM.

Pojedinačnim kolektivnim ugovorom, koji su prošle godine potpisali Sindikat opštinskih organa uprave i načelnik opštine Doboj Obren Petrović, međutim utvrđeno je da je najniža cijena rada 690 KM.

"Cijena rada od 690 KM se primjenjivala od avgusta do oktobra prošle godine, a onda je donesena odluka da se cijena rada spušta na 100 KM i mi smo novembar, decembar i januar imali platu obračunatu po 100 KM. Do avgusta cijena rada je bila 110 KM", kaže radnik u opštini Doboj.

Osim što je trenutna najniža cijena rada manja od one iz Kolektivnog ugovora, radnici Administrativne službe opštine smatraju da je sporno i to što je odluku o cijeni rada usvojila Skupština opštine.

"S tim SO nema nikakve veze i takve odluke uopšte ne bi trebalo razmatrati, nego je to stvar načelnika i Sindikata, odnosno poslodavca i Sindikata. Time je načelnik htio da se zaštiti", kaže nezadovoljni radnik.

Tomislav Vrhovac, sekretar Granskog sindikata uprave RS, rekao je da načelnik opštine kao poslodavac ne može sam donijeti odluku o promjeni cijene rada, niti to može Skupština opštine.

Načelnik može, kako kaže Vrhovac, tražiti saglasnost SO na cijenu rada, ali ne mora.

"Cijena rada se utvrđuje pregovorima između načelnika i Sindikata i ona cijena koju postignu je mjerodavna i nosi snagu zakonskog akta. Ne može je jedna strana prekršiti, ne može načelnik sam donijeti cijenu rada, može samo uz saglasnost Sindikata, a ako je Sindikat nezadovoljan može svoje pravo potražiti putem suda", rekao je Vrhovac.

Novo rukovodstvo Sindikata opštinskih organa uprave Doboj još se nije odredilo prema odluci koja određuje najnižu cijenu rada, a svoj stav će, kažu, iznijeti sljedeće sedmice.

Radnici u Administrativnoj službi opštine Doboj, koji su nezadovoljni svojim primanjima, ali iz straha za svoja radna mjesta ne žele javno govoriti o tome, tvrde da je i novoizabrani sindikat u službi interesa načelnika opštine.

"Na osnovu dosadašnjeg rada Sindikata može se zaključiti da se on nikada nije nešto posebno angažovao za radnike, nego je u sprezi s vlašću. Izaberu poslušnike, a nekog ko želi da radi kako treba pokušavaju da sklone", rekao je zaposleni u Administrativnoj službi opštine.

Radnici opštine poslodavcu zamjeraju i što su se na račun smanjenja javne potrošnje prvi na udaru našli zaposleni, dok je vladajuća struktura ostala netaknuta, odnosno visinu njihovih plata niko nije dovodio u pitanje.

Petrović se juče nije javljao na telefon.

Najčitanije