SARAJEVO - Član delegacije BiH u Parlamentarnoj skupštini Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi Bariša Čolak rekao je da je novi pristup EU prema regionu izuzetno važan za BiH jer je pokazao da Unija zemlje regiona vidi u okvirima svojih granica.
Delegacija parlameta BiH u Parlamentarnoj skupštini Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, koju, osim Čolaka, čine Momčilo Novaković i Hanka Vajzović, učestvovala je u Sofiji na međunarodnoj konferenciji o regionalnoj sinergiji, strateškoj saradnji i parlamentarnoj diplomatiji.
Čolak se obratio učesnicima konferencije u okviru rasprave o strateškoj parlamentarnoj saradnji i definisanju prioriteta, kao i o zajedničkom djelovanju sa drugim regionalnim inicijativama i nevladinim sektorom, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da novim pristupom EU prema regionu Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi sve više dobija na značaju.
Čolak je podržao pokretanje berlinskog procesa, kao i drugih inicijativa čiji je cilj da povežu region i integrišu ga u EU.
Na konferenciji je bilo riječi o ulozi Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, odnosno parlamentarne demokratije i međunarodnih regionalnih organizacija u kreiranju i upravljanju odnosima.
Ocijenjeno je da parlamentarna diplomatija posljednjih godina postaje sve značajnija, posebno kroz dimenziju međunarodnih i regionalnih organizacija i inicijativa, te naglašeno da su skupovi poput ovog u Sofiji prilika da se sadržajno raspravlja o pitanjima ključnim za dalji razvoj odnosa.
Na konferenciji je bilo riječi o osnovnim smjernicama za sporazum o saradnji između Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi i Evropskog parlamenta, koje će biti razmotrene sutra u Sofiji na sjednici Stalnog komiteta Procesa.