BiH

Crnadak: Potpisan Memorandum sa Saudijskom Arabijom

Crnadak: Potpisan Memorandum sa Saudijskom Arabijom
Foto: N.N. | Crnadak: Potpisan Memorandum sa Saudijskom Arabijom

SARAJEVO - Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara u tehničkom mandatu Igor Crnadak i ministar spoljnih poslova Saudijske Arabije Ibrahim Abdulaziz el Asaf potpisali su danas u Rijadu Memorandum o razumijevanju o političkim konsultacijama između ova dva ministarstva.

Crnadak, koji predvodi delegaciju Ministarstva tokom trodnevne posjete Saudijskoj Arabiji, i Asaf konstatovali su da su odnosi dvije zemlje dobri, ali da ima prostora za jaču ekonomsku saradnju, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara u tehničkom mandatu.

Dogovoreno je da se međusobne posjete intenziviraju, sa naglaskom na dodatnu spoljnotrgovinsku razmjenu i više investicija u BiH nakon pozitivnih iskustava sa BBI bankom i grupacijom "El Šidi".

Ministri su pozdravili uvođenje direktne avio-linije Sarajevo-Rijad i izrazili očekivanje da će to pomoći intenziviranju poslovnih susreta i ostvarivanju veće trgovinske razmjene.

Oni su razgovarali i o konzularnim odnosima dvije zemlje i mogućnostima olakšanja viznog režima, sa posebnim naglaskom na smanjenje cijene viza za građane BiH, koja danas iznosi oko 1.000 KM.

Na sastanku je istaknuto da je što prije potrebno donijeti odluku o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša.

Crnadak je upoznao Asafa da Savjet ministara u tehničkom mandatu razmatra mogućnost uvođenja takozvanog sezonskog oslobađanja od viza državljana te zemlje tokom ljeta kako bi veći broj turista posjetio BiH.

Crnadak je ministru spoljnih poslova Saudijske Arabije poklonio zmijanjski vez.

Delegacija Ministarstva inostranih poslova posjetila je danas i Diplomatski institut Saudijske Arabije u Rijadu.

Najčitanije