SARAJEVO - Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je u obraćanju na Forumu civilnog društva, održanom u Beču, da je BiH, kao zemlja koja trenutno predsjedava Komitetom ministara Savjeta Evrope, promociju i jačanje sektora civilnog društva označila kao jedan od prioriteta svog djelovanja u okviru ove međunarodne organizacije.
Crnadak je u obraćanju dao kratak pregled stanja civilnog društva u BiH, napomenuvši da glavni izazovi sa kojima se predstavnici civilnog sektora susreću u BiH uglavnom ne odudaraju od stanja u civilnom društvu u zemljama regiona.
On je istakao da podrška razvoju civilnog društva svakako predstavlja jedan od prioriteta svake demokratske vlasti.
Prema njegovim riječima, kada je riječ o takvom razvoju u regionu, ključ dostizanja pozitivnih rezultata je upravo u izgradnji kulture regionalne saradnje i povezanosti, ali i ekonomskoj situaciji u svakoj zemlji, kreiranju radnih mjesta i prosperitetu društva.
Forum civilnog društva je održan dan prije održavanja bečkog Samita o Zapadnom Balkanu. Forum je održan u organizaciji Fondacije "Erste", Fondacije "Fridrih Ebert", Rener instituta i uz pokroviteljstvo austrijskog Saveznog ministarstva inostranih poslova i evropskih integracija.
Osim ministra Crnatka, učesnici Foruma bili su i premijer Srbije Aleksandar Vučić, premijer Albanije Edi Rama, evropski komesar za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanes Han, ministar inostranih poslova i evropskih integracija Crne Gore Igor Lukšić, te predstavnici nevladinog sektora iz zemalja zapadnog Balkana.
Forum civilnog društva je bio prilika da visoki zvaničnici zemalja regiona razmijene mišljenje o položaju civilnog društva u svojim zemljama, odnosu institucija vlasti prema inicijativama koje potiču od istog sektora, te prezentuju ideje za njegovo unapređenje.