Daglas Dejvidson, šef Misije OEBS-a, juče je bio više nego zadovoljan odlukom Vlade RS da povuče osporavani prijedlog ukidanja direktnog izbora načelnika opština. Dejvidson ističe da nikome, pa ni Vladi ne žele da dijele lekcije, ali da vjeruju da sada niti je vrijeme niti mjesto za promjenu izbornog sistema.
U intervjuu za "Nezavisne", Dejvidson tvrdi da nisu otvorili ovo pitanje zbog navodnih tajnih planova vladajuće partije, kako to sugeriše opozicija, već zbog brzine kojom su se izmjene zakona pojavile u parlamentarnoj proceduri.
"Jako mi je drago što je Vlada povukla zakon. Istina, u pravu su oni koji su govorili da su predložene izmjene u redu sa pravnog aspekta, ali i evropske prakse, pošto je i jedan i drugi model izbora prisutan u Evropi. Međutim, izborni sistem ne bi trebalo mijenjati neposredno pred izbore niti bi, uopšte, sistem trebalo mijenjati tako često. Pogotovo što je direktan izbor načelnika popularan među građanima", kaže Dejvidson.
NN: Je li povlačenje zakona rezultat pritiska međunarodne zajednice, s obzirom na to da je neposredno uoči povlačenje kod premijera Dodika bila visoka delegacija OEBS-a, a sve su to pratile žestoke kritike trojice zapadnih ambasadora?
DEJVIDSON: To pitanje o pritiscima ćete morati pitati Vladu.