BANJALUKA - Predsjednik Socijalističke partije (SP) Petar Đokić ocijenio je nepravednim neučešće članova Predsjedništva BiH na berlinskom samitu o zapadnom Balkanu, naglasivši da to predstavlja urušavanje demokratskih kapaciteta BiH.
"Predsjedništvo je jedini legitimni organ nadležan za predstavljanje BiH u međunarodnim odnosima", rekao je danas Đokić.
On je naglasio da je jučeršanjem skupu u Berlinu trebalo da prisustvuje Predsjedništvo BiH u punom kapacitetu, bez obzira ko je predsjedavajući.
"Danas je to Milorad Dodik koji je legalan i legitiman predstavnik tog tijela. Ne postoje opravdani razlozi zbog kojih mu nije upućen poziv za prisustvo ovom događaju. Očigledno je da je BiH i dalje eksperiment, a ne državni projekat u koji se vjeruje", naglasio je Đokić.
On je dodao da su međunarodne i evropske institucije u prethodne dvije decenije činile velike napore na jačanju demokratskih procesa u BiH.
"Ovaj put su ih na berlinskom samitu potpuno srušile. Principi na kojima počiva demokratija ne važe, što je veoma težak udarac svim naporima koje smo do sada činili na postizanju demokratskih standarda i razvoju demokratske politike u ovoj zemlji", istakao je Đokić.
Poziv za učešće na nedavnom samitu u Berlinu upućen je predsjedavajućem Savjeta ministara Denisu Zvizdiću, kojem je istekao mandat, a ne i članovima Predsjedništva BiH, saopšteno je iz SP.