BANJALUKA - Milorad Dodik, premijer RS, izjavio je juče da je, zbog krivične prijave koju je protiv njega podigla SIPA Tužilaštvu BiH, izgubio povjerenje u BiH.
"I ono malo vjere što sam imao u državu BiH, sada je izgubljeno zbog ove farse s krivičnom prijavom protiv mene. No, pošto sam legalista, poštovaću Ustav, zakone i Dejtonski sporazum. Ovu zemlju doveli smo do besmisla", rekao je Dodik.
Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH, ocijenio je da izvještaj SIPA može na neki način poljuljati atmosferu razgovora i da je on jedan od onih koji mogu razumjeti Dodika i situaciju u kojoj se nalazi.
"Svakomu je teško u ovakvoj situaciji. To znam, jer sam i sam prošao kroz ono što trenutno prolazi Dodik. Kada su prije nekoliko godina bili otvarani procesi protiv mene, govorio sam da vjerujem u BiH i to je za mene bio način da kažem da su gluposti koje se rade neprihvatljive i da to nije budućnost", rekao je Čović.
On je dodao da BiH konačno treba da dobije normalan pravosudni sistem i izrazio nadu da će ona pravno profunkcionisati.
Sulejman Tihić, predsjednik SDA, rekao je da se sve sa izvještajem SIPA protiv premijera RS dogodilo u nezgodnom momentu i izrazio bojazan da možda nekome nije stalo da se ide dalje sa prudskim sporazumom.
"Bojim se da se to ne odrazi na sve ovo što je do sada dogovoreno. Imam strah da možda neće biti kao što je do sada bilo, dakle da postižemo napredak kakav smo do sada imali", rekao je Tihić.
On je dodao da svako, ako je kriv, treba da odgovora, ali da se protivi medijskoj kampanji, kakva se vodi u ovom slučaju.
Krivičnu prijavu protiv Dodika i 14 osoba, među kojima su aktuelni i bivši ministiri i ljudi iz političkog života, osudilo je i Udruženje izbjeglih, raseljenih i drugih lica RS "Ostanak".
Oni su izvještaj SIPA ocijenili kao napad na RS i njene lidere.
Iz tog udruženja su poručili da podržavaju Dodika, jer je, kako ističu, čestit i pošten čovjek i najveći borac za razvoj i očuvanje RS.
"Niko nema pravo da Vas vrijeđa, omalovažava, jer ste Vi najveći lider u BiH", navodi se u saopštenju udruženja "Ostanak".
Oni su poručili da će podržati sve svoje lidere, te da će se zajedno s njima boriti svim demokratskim sredstvima za očuvanje RS i njenih građana.