MOSKVA – Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, u intervju za rusku agenciju TAS, istakao je da bi Srpskoj najviše odgovaralo kada bi se BiH vratila "slovu" Dejtonskog sporazuma.
"To bi bila BiH u kojoj bi mi mogli da budemo, inače u bilo kojoj drugoj BiH teško će nam biti da ostanemo", rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje da li će sljedeći referendum o Republici Srpskoj biti referendum o njenoj nezavisnosti, Dodik je rekao da neće, iako bi mnogi to htjeli.
"Mi nismo avanturisti. Ali, ne isključujemo da ćemo organizovati referendum o statusu u slučaju da ne bude za nas zadovoljavajućih rješenja. To je sasvim logično u političkom životu", rekao je Dodik.
Dodik je rekao da se nada da će SAD prestati da se miješaju u pitanja drugih zemalja, kao što je obećao američki predsjednik Donald Tamp, iako je u to teško povjerovati.
"Ali, ja mislim da bi to pomoglo i samoj Americi, da joj ne bi dalo da se zapetlja u Siriji, Libiji, Iraku. Osim toga, raduje me da je 22 godine od Dejtonskog sporazuma Rusija uspjela da se podigne i sada je sasvim druga situacija", naveo je Dodik.
On je za rusku agenciju "TAS" rekao da se u vezi sa tim mijenjaju i pogledi ljudi, uključujući i odnos prema EU, te naveo da je još prije dvije godine EU bila poželjno mjesto, a sada mnogi ljudi ne smatraju obaveznim da se bude u EU.
"Istovremeno, nama je neophodno da sačuvamo mir i stablnost, čemu u suštini svi stremimo", dodao je predsjednik Republike Srpske.
Dodik je istakao da ne razumije zašto su Amerikanci Dejtonski sporazum počeli da mijenjaju "duhom Dejtonskog sporazuma", te ocijenio da je to oštro pogoršalo situaciju u BiH, gdje je stepen povjerenja sada mnogo niži nego prije toga.
"Mnogi primjeri pokazuju koliko groteskno izgleda BiH, koja je stvorena kako bi izazivala stalnu netrpeljivost između naroda u BiH i sada je samo pitanje izdržljivosti koliko će to trajati", rekao je on.
Odgovarajući na pitanje o sukobu sa američkim ambasadorom u Sarajevu /Morin Kormak/ i uvođenju američkih sankcija protiv njega, Dodik je rekao da su se SAD uvijek nadmeno odnosile prema Republici Srpskoj.
On je napomenuo da je nedavno bivši američki potpredsjednik Džozef Bajden govorio o politici koju su sprovodili prema Srpskoj.
"Nakon što sam ga čuo, pomislio sam da smo još dobro prošli imajući u vidu planove i namjere američke administracije prema Srbima", rekao je Dodik.
On je podsjetio da su ga ljudi bliski Trampu pozvali na inauguraciju, ali da je odlazeća administracija protiv njega pokrenula napad, koji se završio uvođenjem sankcija, ali da on živi slobodno i ne smatra da je oštećen uvedenim zabranama.
Govoreći o zaoštravanju situacije na Balkanu, Dodik je istakao da je u regionu, nažalost, mnogo toga povezano sa nadmenošću i drskošću nekih organizacija, među kojima je NATO, te ponovio svoje protivljenje ulasku u tu organizaciju.
On je naglasio da je NATO bez razloga bombardovao Republiku Srpsku, Srbiju, srpski narod i da je to bio u suštini napad na Srbe, te da se zbog bombi sa uranijumom danas na mnogim mjestima osjeća radijacija.
"I takvi ljudi, takva organzacija očekuju da ćemo mi ući u nju? Mi kažemo `ne` i to je naša odluka. Mi ne želimo da granica između Srbije i Republike Srpske na Drini postane granica NATO", poručio je Dodik.
On je rekao da Srbi ne mogu zaboraviti da je NATO na njihove glave bacao bombe, a sada hoće da mu se za to i aplaudira.
"Naše bolnice, posebno dječije, pune su bolesnih od raka, katastrofalno raste broj bolesnih na onim mjestima koja su bila bombardovana. A nakon svega toga, ne možemo nikoga da osudimo, ne možemo da osudimo NATO, niti lica kriva za bombardovanje, komandante koji su dali naredbe", rekao je Dodik.
On je naveo da je bombardovana i Crna Gora i da se zato danas tamo javljaju problemi zbog ulaska u NATO, kao i da postoji stalni problem u Makedoniji, na teritoriji samoproglašenog Kosova, dok BiH "ključa od problema".
"Kod nas žele da stvore državnotvorni narod, ali u BiH žive tri naroda! Kako je moguće stvoriti jednu zemlju sa tri nacije?", upitao je Dodik, podsjetivši da je njemački kancelar Angela Merkel rekla da je multikulturalizam propao i da je isto rekao i bivši britanski premijer Dejvid Kameron.
Dodik je naveo da je većina na Zapadu odustala od tih ideja, kao i da je njihovo iskustvo sa migrantima užasno teško, a da se narodima u BiH govori "Ćutite i budite zajedno". "Koliko dugo, vidjećemo", rekao je Dodik.
Što se tiče zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije, Dodik je rekao da je to jednostrana odluka jednog od naroda u BiH - Bošnjaka, kao i nastavak stare politike, koja je viđena i ranije.
On je podsjetio da je ranije Rusija u Savjetu bezbjednosti UN uložila velike napore i spriječila donošenje rezolucije kojom bi Srbi prvi put u istoriji bili okrivljeni za genocid.
"Zamislite samo! Pri tome, ni Nijemci, niti drugi narodi, isti oni Amerikanci, koji su izvršili genocid nad Indijancima, nisu okrivljeni. Zato veliko hvala Rusiji za njene napore", rekao je Dodik.
On je naveo da je u Srebrenici izvršen veliki zločin prema Bošnjacima, ali da to nije bio genocid, kako pokušavaju da predstave zapadni sudovi.
"Mene pokušavaju da okrive da ne priznajem međunarodne odluke o pitanju genocida. Ali ja sam političar i nemam pravo da ćutim o tome. Svi ti zapadni pravni sistemi su puni primjera kada su donošene pogrešne odluke. Zašto i ovaj primjer ne može da bude greška?", zapitao je Dodik za TAS