BANJALUKA - Ministarstvo uprave i lokalne samouprave će, s ciljem normalizacije situacije u Kneževu/Skender Vakufu, tražiti od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP) da interveniše i osigura normalne uslove za rad Skupštine opštine ove lokalne zajednice koja ne funkcioniše duži period usljed problema sa skupštinskom većinom i načelnikom opštine.
U Kneževu/Skender Vakufu već 14 mjeseci ne funkcioniše lokalna vlast, načelnik ne priznaje novu skupštinsku većinu, budžet nije usvojen, a najviše štete imaju građani.
Rješenje situacije odbornici skupštinske većine zatražili su danas i od predsjednika RS Milorada Dodika.
Nakon sastanka, predsjednik Dodik je poručio da je nedopustivo da Kneževo/Skender Vakuf bude blokirano od strane načelnika opštine Bore Škeljića jer je skupštinska većina koju čini 10 odbornika legitimna, prenosi RTRS.
Dodik je dodao da je legitiman i sadašnji načelnik opštine Boro Škeljić, ali da se ne može ponašati van granica zakona i propisa.
Predsjednik kaže da će nadzirati situaciju u ovoj opštini i da će po potrebi biti angažovane i bezbjedonosne agencije.
Dodik dodaje i da u cijeloj situaciji u toj opštini nije bilo adekvatnog postupanja nadležnog ministarstva, javila je Fena.
Predsjednik Skupštine opštine Kneževo/Skender Vkauf Radovan Marić kritikovao je ponašanje načelnika opštine, ustvrdivši da je zaslužio opoziv.
''On ponižava institucije sistema i građane opštine i RS'', dodao je Marić.
Kaže da su dobili obećanje od predsjednika RS da će institucije RS konačno preduzeti potrebne radnje kao bi se u Kneževu/Skender Vakufu vratila zakonitost i povjerenje građana u izbore i da Skupštinu opštine ne može niko ponižavati.
Skupštinska većina juče je na neuobičajen način, ispred zgrade Opštine, prihvatila preporuke Ministarstva finansija o budžetu ove opštine, a istovremeno odbacila odluku načelnika Škeljića o proglašenju vanredne situacije zbog posljedica poplava.
Nova sjednica Skupštine općine trebalo bi da se održi u ovoj sedmici.