BANJALUKA - Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je Srni da u Republici Srpskoj nisu separatisti već da imaju obavezu da se zaštite od velikobošnjačkog nacionalnizma.
"Nismo sepratatisti, ali imamo obavezu da se ustavom zaštitimo od velikobošnjačkog nacionalizma i radikalizma", izjavio je Dodik komentarišući medijske spekulacije da Republika Srpska želi da iskoristi situaciju u Ukrajini i "proglasi nezavisnost".
Dodik: Stabilna institucionalna, ekonomska i socijalna sfera Srpske
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska dobro stoji i da ne vidi izazove koji bi mogli, što se tiče unutrašnjih procesa, da ugroze takvo stanje.
Dodik je rekao da u Republici Srpskoj pokušavaju da nauče ili da razumiju ono što se globalno dešava.
On je dodao da svijet očigledno nije isti, da je dramatično promijenjen, ne samo ovim sukobom u Ukrajini nego inače dešavanjima u posljednjih nekoliko godina.
"Republika Srpska dobro stoji. Njena institucionalna, ekonomska i socijalna sfera apsolutno su stabilni, ne vidimo izazove koji bi mogli, što se tiče unutrašnjih procesa, ugroziti takvo jedno stanje", rekao je Dodik novinarima u Srpcu.
Dodik: Eufor može da dovede i više pripadnika, ne postoji plan za destabilizaciju
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da nema ništa protiv da Eufor dovede više od 500 ljudi u BiH, da Republika Srpska nema nikakav plan za destabilizaciju.
"Neka dovedu 1.000, mogu da dovede 5.000 ljudi ali to više služi za neku političku igru ili neku drugu vrstu poruke. To je beznačajno. Mi nemamo nikakav plan za nikakvu destabilizaciju, ali imamo plan da se politički borimo dalje za naša prava predviđena Ustavom BiH", rekao je Dodik novinarima u Srpcu.
On je naveo da Predsjedništvo BiH nema obavezu da raspravlja o trupama Eufora u BiH, to je aranžam ranije napravljen, te da u vezi sa tim ne treba praviti neku galamu.
Dodik je pojasnio da su stranci učinili sve da imaju aranžmane koji ne moraju da prizivaju odluke lokalnih, institucija BiH.
On je napomenuo da su juče neki u Sarajevu "razvezli" priču o tome kako je navodno Republika Srpska u toku jučerašnjeg dana trebalo da proglasi nezavisnost pa su se svi uznemirili, svi su ustali ranije nego prethodnih dana.
"Mi smo imali sasvim normalan dan opterećen informacijama koje smo dobijali sa strana", rekao je Dodik.
On je napomenuo da plan Republike Srpske nije da se bavi pitanjima bilo kakve secesije.
"Pošto im je to jasno, onda sve što mi radimo proglašavaju secesijom, a kulminiralo je pričom kako mi to ovdje nešto preduzimamo, a ništa nije preduzeto", rekao je Dodik.
Fond zdravstva će odobravati nabavku skupih lijekova
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je će problem nabavke i finansiranja skupih lijekova za liječenje djece koja boluju od rijetkih bolesti biti riješen tako što će se fond zdravstva zadužiti da odobri nabavku tih, veoma skupih lijekova.
Dodik je naveo da će se taj problem riješiti u okviru sredstava koje ima Fond promjenom zakona koji će u martu biti upućen u parlament.
"Fond će biti zadužen da bez oklijevanja odobri nabavku za djecu oboljelu od rijetkih bolesti koji su veoma skupi. To je ideja da se pomogne njima i njihovim porodicama", rekao je Dodik novinarima u Srpcu.
Dodik je pojasnio da su u pitanju redovna sredstva Fonda, između 10 i 15 miliona KM godišnje.
Dodik: Prioritet sanacija puta od Nove Topole preko Srpca do Dervente
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas u Srpcu da će sa republičkim vlastima učiniti sve napore da se toj lokalnoj zajednici obezbijede što je moguće bolji uslovi za funkcionisanje, ističući da je jedan od prioriteta projekat sanacije puta od Nove Topole preko Srpca do Dervente, sa kojim će se veoma brzo krenuti.
Dodik je naveo da je projekat sanacije tog puta uključen u program koji obuhvata ulaganja od oko 600 miliona KM, a koji se odnosi na revitalizaciju magistralnih i regionalnih puteva u Srpskoj.
"Sa tim projektom ćemo izaći vrlo brzo, to je posao kojem se uvijek moramo vraćati te sanirati puteve iznova", rekao je Dodik novinarima nakon sastanka sa načelnikom Srpca Mlađanom Dragosavljevićem.
Dodik je izrazio podršku upravi opštine Srbac za ulaganja u infrastrukturne projekte i čestitao načelniku na uspjehu koji je ostvario u vođenju opštine te uspješno provedenoj stabilizaciji javnih računa.
"Ova lokalna vlast kada je došla prije oko pet godina zatekla je dugovanja dva puta veća od opštinskog budžeta, a danas se sve dospjele obaveze servisiraju gotovo redovno", rekao je Dodik.
On je izrazio zadovoljstvo što se u Srpcu povećava i broj zaposlenih, ali i što postoji potreba za određenim investicijama, od kojih je neke zustavila pandemija virusa korona.
Sastanku u Srpcu prisustvovali su i predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, ministar finansija Zora Vidović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boris Pašalić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić, direktor "Puteva Republike Srpske" Davor Kostrešević i direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić.