BEOGRAD - Danas su u Beogradu razgovarali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Između ostalog razgovarali su o događajima u Potočarima, gde je napadnut premijer Srbije Aleksandar Vučić.
"Saglasni smo da je neophodno održati mir u regionu i u BiH, naveo je Vučić.
Kako je rakao zahvalan je Dodiku što je razumio njihove namjere i poziciju, jer kako je rekao Srbija bi teško postojala bez RS i RS bi teško postojala bez Srbije
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je atentat na srpskog premijera organizovan od strane ljudi bliskih bošnjačkim zvaničnicima, naročito Bakiru Izetbegoviću.
Dodik ističe da se u Potočarima nije dogodio linč, već pokušaj linča i pokušaj atentata o čemu policija Republike Srpske sprovodi temeljnu istragu.
"Tu je i mehanizam koji će Bošnjaci pokušati da iskoriste kako bi zaštitili svoje kriminalne aktivnosti", kaže Dodik.
Dodaje da je tako bilo i sa Naserom Orićem, kada je Tužilaštvo BiH preuzelo taj slučaj i štitilo ga. To smo mogli da vidimo i kada je Izetbegović i njegovi ljudi učinili da on bude pušten i iz Švajcarske isporučen u Sarajevo.
Rekao je i da vlasti Republike Srpske imaju informacije da je Orić bio na komemoraciji u Srebrenici, prerušen, i da je podstrekivao sve ono što se događalo.
Zato Bakir Izetbegović ne može da govori o politici pomirenja, jer želi da se ukine RS i uspostavi bošnjačka država koju je predvideo njegov otac, rekao je Dodik.
Što se tiče Srebrenice, dodaje predsjednik RS, ona je pokazala da je politizovan događaj i da je pružena ruka Aleksandra Vučića nesumnjio lična žrtva.
"Isto tako ga je odgovornost državnika dovela na to mjesto, a uzvraćeno je kako je uzvraćeno", rekao je Dodik i dodao da je Izetbegović lično garantovao bezbjednost srpskom premijeru.
"I mogao je da obezbijedi bezjbednost, ali očigledno da to nije učinio. To ne može da se zaboravi, većina Srba u Republici Srpskoj to doživljava kao napad na svog premijera. Kada čujemo da Izetbegović kaže da je Erdogan njegov predsjednik onda je to u redu, a kada mi kažemo da je srpski premijer naš onda je to problem", rekao je Dodik.
Ističe da je narod u RS uznemiren i da je odgovornost na političarima da im garantuje sigurnost. Govoreći o odluci o referendumu, Dodik je rekao da je cilj toga da se situacija u BiH mora završiti izjavama naroda.
"Nije Republika Srpska protiv BiH, ali jeste protiv nametnutih rešenja", rekao je Dodik.
Predsjednik RS je ponovio da niko u Srpskoj referendumom ne poziva na rat, već na demokratsko izjašnjavanje.
"Republika Srpska je spremna da razgovara o Sudu i Tužilaštvu. Mogu da budu profesionalni i u okviru svojih ingerencija, i da se ne miješaju u pravosuđe Srpske. Kad to završimo - nestaju razlozi za referendum. Ukoliko se ne desi dogovor - ostajemo pri referendumu", rekao je Dodik novinarima u Beogradu.
Dodik je poručio da Republika Srpska neće da trpi poniženja.
Vučić je zahvalio predsjedniku Republike Srpske što je izrazio spremnost da se razgovara o referendumu, navodeći da se Srbija ni na koji način ne miješa u unutrašnje stvari BiH, ni Srpske.
On je zahvalio Dodiku i što poštuje viđenje Srbije, imajući u vidu širi kontekst da to još jednom razmotri.
Vučić je za početak avgusta najavio komemorativni skup koji bi trebalo da bude održan na graničnom prelazu Rača, a kome će prisustvovati kompletna rukovodstva Srpske i Srbije.
Vučić i Dodik danas su još razgovarali o dogovorili i detalje oko zajedničkog obilježavanja progona Srba tokom hrvatske akcije "Oluja".
Savjet bezbjednosti da donese rezoluciju o uspješnosti Dejtona
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da ne bi imao ništa protiv da Savjet bezbjednosti UN, povodom 20 godina od usvajanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, donese rezoluciju koja bi taj dokument podržala kao uspješan.
"Bilo bi logično da Dejton, koji je napravio jedan novi politički sistem u BiH i na čemu je izgrađen mir, bude podržan povodom jubileja 20 godina tako da bude ocijenjen kao uspješan", rekao je Dodik u Beogradu, povodom spekulacija da bi Savjet bezbjednosti mogao na jesen donijeti rezoluciju o Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Dodik je, poslije sastanka sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, istakao da ne bi imao ništa protiv da se u toj rezoluciji kaže da je Dejtonski sporazum doprinio stabilizaciji i da je neophodno postići pomirenje na osnovu toga.
Odgovarajući na pitanje da li visoki predstavnici rade na pomirenju naroda u BiH, Dodik je rekao da da to nikada nisu činili, kao i da se u ambasadama u Sarajevu plaše okupljanja ljudi, koji uzvikuju "Alahu ekber".
"Svi oni tamo što sjede po ambasadama u Sarajevu, prestrašeni su od reagovanja muslimana, oni se boje da će im pred njihove kancelarije doći 10.000 onih koji će vikati 'Alahu ekber!' To je njihov strah i oni se zato tako i ponašaju. Zbog toga treba razumjeti dio njihovog ponašanja. Inače, kada sa nama sjede, pričaju nešto drugačije", naveo je Dodik.
Dodik kaže da visoki predstavnik nije doprinio da se BiH konstituiše na dejtonskom principu, već stvorio antidejtonsku BiH, protiv koje se Srpska bori.
Vučić: Neću nikoga krivično goniti zbog napada u Potočarima
Vučić je rekao da nikoga neće krivično goniti zbog napada na komemoraciji u Memorijalnom centru Potočari, jer vjeruje da će nadležni organi Srbije, RS i BiH obaviti posao koji im je propisan zakonom, te da će počinioci odgovarati.
"Ne tražimo ni pravnu ni političku osvetu", poručio je Vučić na konferenciji za štampu poslije razgovora sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom.
On je naglasio da ga ne interesuju nikakve građanske parnice ni zahtjevi za nadoknadu građanske štete.
"Kao učesnik događaja u Potočarima nekako kada prođe određeno vreme, motate slike po glavi, pokušavate da suzbijete gnev zbog svega što se dogodilo i odnosa mnogih ljudi, čudnih odgovora koje sam slušao u poslednje vreme, neverovatnih teorija, a sve je bilo tako jednostavno i očigledno za svakog ko je bio tamo", naveo je Vučić.
Dodik: Organi BiH sakriće suštinu napada na Vučića
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da će organi BiH sakriti suštinu napada na premijera Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima.
Dodik je u Beogradu rekao da, kada je riječ o istrazi o ovom napadu, od organa BiH "ne očekuje ništa drugo, osim da sakriju suštinu" i dodao da je "i /bošnjački član Predsjedništva BiH/ Bakir Izetbegović zainteresovan da sakrije suštinu napada".