BANJALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je ključno da u novi ustav Republike Srpske bude uvedeno da sve što se uradi na nivou BiH neće moći da se primjenjuje u Srpskoj bez odobrenja Narodne skupštine RS (NSRS).
Dodik je rekao da je za to da dokument ustava bude veoma slobodarski, da precizira mnoge stvari.
On je istakao da je jedini sa najviše autoriteta koji zna šta je volja naroda koji ga bira već 20 godina.
"Tumačim da je volja naroda Republika Srpska, slobodna, samostalna kako je predviđeno u okviru dejtonske BiH, ako ne može tako onda samostalna, to je volja naroda", rekao je Dodik za RTRS.
Dodik je istakao da neće sukob, već želi da se to desi političkim procesom.
"Na kraju će se desiti tako, odlukom parlamenta i naroda na referendumu", naveo je Dodik.
Predsjednik Republike Srpske izjavio je da radi na tome da očuva državno i nacionalno jedinstvo Srpske.
Dodik je naveo da bi to učinio ne smije da dozvoli da na prostoru RS djeluju Sipa, Sud i Tužilaštvo BiH, kao ni VSTS BiH.
"Mi znamo šta radimo", rekao je Dodik.
On je naglasio da nikome ne prijeti, samo kaže da se moraju poštovati zakonske odredbe.
Istakao je da je Srpska u odličnoj poziciji i da je zato “ovakva nervosa”, naglasivši da srpska strana hoće da sačuva mir.
Prema njegovim riječima, Srpska mora da gura svoje politike.
"Mi Srbi griješimo u svemu, BiH ne zavređuje da se za nju borimo, ništa nije ponudila nama Srbima, mi smo u stalnoj borbi za ono što smo već ostvartili", izjavio je Dodik za RTRS.
Naveo je da je BiH propala istog trenutka kad je spojena, te je dodao “da se mogla spojiti ne bi tu 30 godina bio međunarodni intervencionizam koji je sada doveo u najgoru situaciju”.
"Mi hoćemo da poštujemo ustav, a oni hoće da idu do kraja", kaže Dodik.
Cvijanovićeva: U glavama bošnjačkih političara stanuje rat
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da u glavama bošnjačkih političara stanuje rat što, kako navodi, potvrđuje retorika ministara odbrane i spoljnih poslova, bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i mnogih drugih.
"Nikad niste čuli u Republici Srpskoj bilo kog političara, ni u vlasti ni u opoziciji, da je rekao da stvari treba rješavati tako što će neko nekoga napasti. To pokazuje da nešto što su pokušavali da dobiju u ratu sada nastoje da dobiju agresivnom politikom", rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je navela da se bošnjački političari, pri susretu sa međunarodnim zvaničnicima, ponašaju prilično šizofreno.
"Pošto EUFOR, NATO i svi relevantni faktori razumiju da je ovo ustavna i politička kriza, oni pokušavaju da to prebace na bezbjednosni teren, objašnjavajući kako je navodno ugrožena bezbjednosna situacija", rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Dodala je da sve prijetnje dolaze iz političkog Sarajeva i od predstavnika bošnjačkog korpusa.
"Za mene je to tužno, opasno i nenormalno. Oni žele da produkuju krizu kako bi uvukli nekoga sa strane da reaguje. Mi nećemo krizu, uvlačite je sebi i radite sa sobom šta god hoćete. Mi nećemo da budemo tio takve krize ni takve retorike", naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je poručila da se procesi odvijaju u institucijama.
Cvijanovićeva kaže da je u Federaciji BiH potpuno ludilo i da “čak i medijska slika pokazuje koliko je tamo zatrovana atmosfera”.
Ona je ukazala da su Ustavni sud BiH i OHR blisko povezani, te da je Ustavni sud “’uskočio’ nakon što je uloga visokog predstavnika postala problematična u svijetu”.
"Da se ne bi postavljala pitanja kako je moguće da neizbarani stranac donosi zakone umjesto parlamenta, smišljeno je da se prebaci fokus na Ustavni sud i onda je on počeo da produkuje krize", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, ovdje je jasno da su sve krize isprodukovali stranci, udovoljavajući željama bošnjačkih političara.
"Država koju stvaraju ne liči na onu državu na koju smo svi dali saglasnost u Dejtonu. Vrlo ozbiljna teza koja se provlači jeste da mi napadamo ustavno-pravni poredak. Šta je ustavno-pravi poredak BiH? Ono što piše u Ustavu ili ono što se naknadno mijenjalo?", upitala je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da nije isto Republika danas i prije 20 godina, dok “istovremeno više nema ni naivnosti zbog koje se pristajalo na određene stvari zbog navodne bolje budućnosti ili evropske perspective”.
"Svi smo na kraju shvatili da smo bili prevareni u svemu tome. Ali, uvijek je u Republici Srpskoj ostao osigurač jer nikada nijedna izmjena te vrste nije našla svoje mjesto kroz izmjenu Ustava", rekla je Cvijanovićeva.
Stvari su, smatra ona, otišle predaleko i “ovdje je potrebno spustili loptu i vidjeti šta su realna i racionalna rješenja, umjesto prijetnji i pozivanja bilo koga u pomoć”.
Višković: Napad na Srpsku je napad na ustavni poredak
Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je napad na Srpsku i njene institucije napad na ustavni poredak.
"Republika Srpska je entitet i sastavni dio BiH. Dakle, napad na jedan od entiteta BiH jeste upravo to", rekao je Višković.
On je za RTRS naveo da je apsolutna zamjena teze priča da vlasti Republike Srpske i SNSD tobože prave smetnje i ne žele evropski put BiH.
"Jedina koja je radila na tom evropskom putu jeste Republika Srpska. Sve i jedan evropski zakon u BiH je usvojen, zahvaljujući ovoj vlasti u Srpskoj. Nama se ne može imputirati da nismo za evropski put BiH", istakao je Višković.
Stevandić: U očuvanju Ustava Srpske veoma značajna podrška Srbije
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je za Republiku Srpsku u očuvanju Ustava veoma značajna podrška Srbije.
Stevandić je naveo i da je bio pokušaj da se sruši stub koji je garancija Republike Srpske, a to je jaka Srbija.
On je kazao za RTRS da je nakon sjednice Narodne skupštine Republike Srpske o novom ustavu i njegovoj zaštiti u Beogradu razgovarao sa predsjednikom Skupštine Srbije Anom Brnabić.
"Pružili smo podršku jedni drugima u zaštiti ustavnosti i Republike Srpske i Srbije, kao i da se zakoni usvajaju u parlamentima, a ne na ulici, te da nam ih ne nameću strani igrači", rekao je Stevandić.
On je napomenuo da je Republika Srpska naslonjena na Srbiju “koja je moćnija nego ikada jer je ojačala svoj nacionalni identitet”.
"Sada moramo da čuvamo svoj Ustav, jer niko drugi neće. On je preživio brojne promjene, te smatramo da je sada došlo vrijeme da se donese novi", rekao je Stevandić.
On je naveo da Srbi nude i opoziciji i Bošnjacima dogovor oko donošenja novog Ustava Srpske.
"Formirana je radna grupa, koju predvodi Vitomir Popović, te nam je namjera da je proširimo, ima brojnih stručnjaka koji žele da se uključe, jer su svjesni značaja toga. Ali, samo je opozicija namirisala neke fotelje u Sarajevu", istakao je Stevandić i dodao da je takvo ponašanje neprihvatljivo kada je riječ o rješavanju vitalnih nacionalnih pitanja.
Stevandić je ukazao da je Ustav izuzetno važan.
"Bez Ustava nećemo postojati! U ovom momentu riječ je i o pitanju imovine, kao i da li će ikada predsjednik smjeti potpisati akte Narodne skupštine, kao i da li će parlament moći odlučivati ili će to raditi Tužilaštvo BiH", upozorio je Stevandić.
On je naveo da vlast Republike Srpske trenutno štiti imovinu Srpske, njene institucije, pravo da postoji srpski narod i da odlučuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.