BANJALUKA – Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske je na obilježavanju godišnjice Vojske RS poručio da RS šalje poruke mira, da je trajno opredjeljena za stabilnosti i mir ali da traži da se poštuju njene nadležnosti i tradicija.
Rekao je da je ponosan što je glasao za osnivanje vojske RS, te 1992. ali da danas ne bi glasao za formiranje Oružanih snaga BiH.
" Ali procesi su takvi kakvi jesu i moramo da prihvatimo činjenica da postoje Oružane snage BiH. Mi šaljemo poruke mira i nismo nikakvi avanturisti", rekao je Dodik.
U kasarni "Kozara" u Banjaluci danas je obilježen Dan Vojske Republike Srpske, čijih je više od 23.000 pripadnika dalo život za stvaranje Republike Srpske, kao i 11 godina postojanja Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH.
Komandant Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka brigadir Nedeljko Kopuz istakao je na svečanosti da je Vojska Republike Srpske dala nemjerljiv doprinos stvaranju Republike Srpske.

"Sa ponosom se danas sjećamo 12. maja 1992. godine, kada je formirana Vojska Republike Srpske. NJen zadatak je bio da zaštiti srpski narod i njegova vjekovna ognjišta", rekao je Kopuz.
Kopuz je naglasio da je Vojska Republike Srpske bila narodna, podsjetivši da je poginulo više od 23.000 njenih pripadnika.
On je napomenuo da Treći pješadijski /Republika Srpska/ puk baštini tradiciju Vojske Republike Srpske i dobro sarađuje sa institucijama Srpske.
"Treći pješadijski /Republika Srpska/ puk Oružanih snaga BiH profesionalno izvršava sve zadatke, među kojima su očuvanje mira i stabilnosti", dodao je Kopuz.

On je svim građanima Republike Srpske čestitao Dan Vojske Republike Srpske, a pripadnicima Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH Dan ovog puka.
Svečanosti su prisustvovali i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač, drugi predstavnici Vlade Republike Srpske i Narodne skupštine Republike Srpske, te zamjenik ministra odbrane BiH Boris Jerinić i predstavnici ostalih institucija BiH.
Na svečanosti su bili i vojno-diplomatski predstavnici akreditovani u BiH, kao i nekadašnji oficiri i pripadnici Vojske Republike Srpske, te predstavnici Srpske pravoslavne crkve, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i brojne druge zvanice i gosti.