BRČKO - Poslanici Skupštine distrikta Brčko juče su Prijedlog zakona o obrazovanju u osnovnim i srednjim školama ocijenili kao nedorečen i kontradiktoranu odnosu na Statut i druge zakone ove lokalne zajednice.
"Od brojnih primjedbi koje imamo gotovo da je nonsens ono što je predloženo zakonom, a vezano je za ukidanje obrazovnih ustanova. Istovremeno, u pripremi ovog dokumenta prosvjetni radnici su najmanje učestvovali, a po prvim reagovanjima izuzetno su nezadovoljni velikim brojem odredbi zakona", rekao je šef Kluba poslanika SDS-a u Skupštini distrikta Ratko Stjepanović.
Novina koju predlaže zakon je osnivanje pedagoške institucije i odbora za zapošljavanje radnika u prosvjeti, što je do sada bilo u nadležnosti školskih odbora.
"To je potpuno prihvatljiva promjena koja će zaustaviti vrlo izražena i prisutna manipuliranja u zapošljavanju, zbog kojih je stručna sposobnost kandidata često bila u drugom planu", smatra Esad Kadrić, poslanik SDA u Skupštini distrikta.
Za većinu poslanika neprihvatljiv je prijedlog da se zaposleni u obrazovanju, izuzev onih kojima je do penzionisanja ostalo sedam godina, moraju doškolovati u roku od pet godina.
Nakon neuobičajeno duge rasprave u prvom čitanju poslanici su, prihvatajući Prijedlog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju, zaključili da se prije amandmanskih popravki dokument uputi u zbornice i saslušaju sve primjedbe onih kojih se on najneposrednije tiče - oko 900 prosvjetnih radnika na području distrikta Brčko.