MOSTAR - Ako takozvana Vlada FBiH, koju mi ne priznajemo kao legitimnu, ustavnu i zakonitu, nastavi da se nezakonitim smjenama u javnim preduzećima iživljava nad javnim dobrom, pokrenućemo inicijativu da hrvatske opštine dobiju nazad vlasništvo nad firmama na svojoj teritoriji.
Izjavio je to "Glasu Srpske" predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, ističući da kao predsjednik te stranke neće dopustiti nelegalne i nezakonite smjene i promjene u javnim preduzećima.
"HDZ BiH punih sedam godina nije smijenio nijednog direktora. Jednostavno, HDZ neće dopustiti da bilo ko mimo zakona razrješava predsjednike i članove nadzornih odbora i upravnih tijela javnih preduzeća. U protivnom, ako neki budu na taj način željeli pokazivati snagu takozvane Vlade FBiH, poslaćemo vrlo jasnu poruku: Pokrenućemo inicijativu za promjenu i povratak vlasništva nad tim preduzećima u korist hrvatskih opština, gdje te firme djeluju", rekao je Čović.
Dodao je da bi na taj način hrvatske opštine u kojima rade, na primjer, "Hrvatske pošte", odnosno "Hrvatski telekom", to preduzeće dobile nazad u svoje vlasništvo umjesto Vlade FBiH. Jer, kako kaže, to je svojina i građana hrvatske nacionalnosti u FBiH.
"Tako bismo spriječili bilo kakvu prisilu i ko zna kakve strategije i namjere onih koji misle da mogu na taj način ući u "Elektroprivredu", "Telekom", "Poštu". Zaustavićemo pokušaj da se potpuno uništi nešto što pripada i hrvatskom narodu", naglasio je Čović.
Od dolaska na vlast u FBiH, stranke platforme, sa SDP-om na čelu na nezakonit način smijenile su stare i postavile svoje kadrove u "Elektroprivredi BiH", "BH Telekomu", "BH Pošti", "HT Mostaru" i "Razvojnoj banci FBiH". Tu su i Naftni terminali Ploče, "Ceste FBiH", "Ceste" Mostar, Federalni zavod za PIO, KCUS, Univerzitetska klinička bolnica Mostar, Federalni zavod osiguranja i reosiguranja, "Pretis", te Privredno društvo "KTK" Visoko.
Najavljene su i kadrovske promjene u "Lutriji BiH", Agenciji za bankarstvo FBiH, Federalnoj direkciji robnih rezervi, Zavodu za javno zdravstvo i u novinskoj agenciji FENA.
Nepotizam je prisutan na svim nivoima, a biografije novopostavljenih kadrova, osim nestručnosti, pokazuju da se radi i o licima koja su veliki poreski dužnici ili bivši rukovodioci propalih firmi.
Mediji u FBiH ističu da je platformaška Vlada FBiH "nastavila tačno tamo gdje je stala bivša vlast Alijanse za promjene".
"Platformaši su ohrabreni podrškom dijela međunarodne zajednice u pravcu razvlašćivanja Hrvata i korišćenja čelične metle prilikom pozicioniranja svojih odanih kadrova, uprkos tome što pri tome krše brojne zakonske propise", navode.
Malobrojni hrvatski mediji u FBiH zaključuju da je, pored tog, u značajnoj mjeri ponovo pogoršan nacionalni balans na štetu Hrvata u tom entitetu.
"HT Mostar"
Komentarišući održavanje sjednice Skupštine akcionara Javnog preduzeća Hrvatske telekomunikacije (HT) Mostar na kojoj će Vlada FBiH, prema najavama, pokušati da smijeni predsjednika i članove NO, te da na mjesto direktora vrati Stipu Prlića, kojeg istražuje Interpol, Čović kaže da od te sjednice ne očekuje ništa posebno.
"Kao predsjednik HDZ-a neću dopustiti ni da se u "HT Mostaru", kao ni u ostalim javnim preduzećima FBiH, bilo ko smjenjuje nelegalno i mimo zakona", kaže Čović.