Radiotelevizija Republike Srpske danas obilježava 15 godina postojanja. Dragan Davidović, generalni direktor ove medijske kuće, odnedavno u još jednom mandatu, za "Nezavisne" govori o tome odakle je krenula, gdje je danas i kuda ide RT RS.
`Mi smo javni servis, koji finansiraju građani i samo njima polažemo račune. U svim istraživanjima javnost je rekla svoju riječ kada je RT RS dala visoku ocjenu povjerenja`, kaže.
NN: Danas se navršava 15 godina od osnivanja Radio-televizije RS. Odakle je krenula i gdje je danas ova medijska kuća?
DAVIDOVIĆ: Radio-televizija RS osnovana je kao srpska informativna kuća početkom rata u BiH 1992. godine. Od tada do danas prolazila je kroz sve ono kroz šta je prolazila i ova zemlja. Kao i cijelo društvo, tako je i RT RS imala moralne uspone i padove. Teški trenuci po RT RS bili su svakako, pored onih strašnih ratnih godina, i oni koje je donio postdejtonski mir. Na sreću, to je završeno 1998. godine objedinjavanjem gotovo raspukle kuće i njenim unutrašnjim prestrukturiranjem.
Krajem 2002. godine RT RS je ponovo, ovoga puta finansijski, tehnički, kadrovski, pa i programski, bila dovedena pred sam kolaps. Trebalo je četiri godine teškog rada i mukotrpnih reformi unutar kuće da bi se vratila u život.
NN: Kakvo je stanje u RT RS danas?
DAVIDOVIĆ: Kada bismo danas na 15. godišnjicu rezimirali sadašnju poziciju može se reći sljedeće: iza nas su četiri godine pozitivnog poslovanja. Tu su i velika ulaganja u tehniku koja je bila na izdisaju. Samo u emisionu tehniku uloženo je 1,5 miliona KM tako da je oko 92 odsto teritorije i stanovništva RS pokriveno signalom RT RS.
Krajem 2002. godine isplate plata kasnile su četiri mjeseca, danas su i plate zaposlenih u RT RS redovne, kao i regresi, topli obroci, dodaci... Obaveze smo sa deset miliona spustili na pet, a sve kratkoročne i dugoročne dugove nastale prethodnih godina RT RS danas redovno servisira. RT RS je i kadrovski podmlađena kvalitetnim i obrazovanim kadrom i danas spada među pet najgledanijih kuća u cijeloj BiH, a druga je po gledanosti u RS.
NN: Kažu da je za javni servis bitan onaj drugi parametar, dakle, ne gledanost, nego povjerenje u njega?
DAVIDOVIĆ: Tačno. RT RS je po povjerenju građana iskazanom u brojnim anketama i istraživanjima najrespektabilniji medij u RS, medij kojem se najviše vjeruje. Međutim, ona u ovom trenutku može biti ponosna i na visok procenat gledanosti za koji se bore komercijalne televizije, a ne javni servisi po svojoj funkciji. Programski RT RS zadovoljava sve osnovne elemente javnog servisa, jer televizija proizvodi oko 65 odsto, a radio 100 odsto vlastitog programa što su evropski standardi. Najgledaniji u ovom trenutku je informativni program, ali ulažemo velike napore u stalno poboljšanje dječjeg, obrazovnog, kulturnog i zabavnog programa. Pored toga, RT RS uskoro izlazi na satelit, a ovim će biti poboljšan i prijem našeg programa preko kablovskih operatera u zemljama regiona.
NN: Kako se ustavna, ako hoćete i demokratska i civilizacijska kategorija o ravnopravnosti tri konstitutivna naroda ispunjava pri zapošljavanju i programskim sadržajima RT RS?
DAVIDOVIĆ: Upravni odbor, i prethodni i sadašnji, konstituisan je po principu zastupljenosti sva tri konstitutivna naroda. U RT RS već dvije godine otvoren je stalni konkurs za prijem Bošnjaka i Hrvata. U ovom trenutku u RT RS je zaposleno deset odsto nesrpskog kadra, kao i lektori za bošnjački i hrvatski jezik, koji su po Ustavu RS ravnopravni. Novinari i prezenteri na RT RS mogu da izvještavaju na jeziku koji govore bez ograničenja.
Naravno, najbitnije od svega je da ne postoji programska diskriminacija prema pitanjima koja tretiraju probleme Bošnjaka ili Hrvata i njihova vjerska osjećanja. Zanimljivo je i to da je RT RS jedini javni servis koji ima emisiju posvećenu nacionalnim manjinama.
NN: RT RS proteklih godina, a i Vi lično, bili ste česta meta napada SDS-a. Danas `dobri posmatrači prilika` kažu da je RT RS pod kontrolom aktuelne vlasti. Šta kažete Vi?
DAVIDOVIĆ: Mi smo javni servis koji finansiraju građani i samo njima polažemo račune. U svim istraživanjima javnost je rekla svoju riječ kada je RT RS dala visoku ocjenu povjerenja. Mi smo tu da govorimo istinu, otkrivamo nepravilnosti, borimo se protiv mafije i kriminala, a ne zato što smo poslušnici bilo koje političke stranke ili vlasti. Tako je bilo i prije izbora, tako je i danas.
I novinari i analitičari političkih zbivanja u RS koji iznose ovu proizvoljnu tezu moraju da znaju da mi nismo tu da pakujemo i izmišljamo afere. A ako ih, kako tvrde, ima, a RT RS neće da ih objavi, zašto ih onda oni ne objavljuju? Novinari RT RS su se sami izborili za slobodu onda kada je ta borba bila mnogo opasnija nego danas i oni će tu slobodu znati da sačuvaju.
Pretplata
NN: Osnovna pretpostavka nezavisnosti medija je njihova stabilna materijalna situacija. Da li visina RTV takse u ovom trenutku garantuje nezavisnost RT RS?
DAVIDOVIĆ: Visina RTV takse nije se mijenjala već desetak godina. Ona danas iznosi šest KM što je jednako tri litra benzina ili tri kilograma banana ili ako vam je slađe jedna velika čokolada milka. Zamislite kako BiH može da gradi tri televizije - RT RS, FTV i BHRT kao nezavisne javne servise sa taksom od šest KM. Logično je da naši građani uporno govore kako je Hrvatska televizija sjajna, ali pri tome nikoga ne interesuje to što je u Hrvatskoj RTV taksa 18 KM (69 kuna), a naplativost 95 odsto.
Sa taksom od šest KM RT RS teško može da ima Ligu šampiona, utakmice Srbije, prvenstvo svijeta u vaterpolu ili rukometu, festivale, dobre filmove... Jedanaest KM je manje od najjeftinije šteke cigareta, a ako platite taksu dvostruko ste zaradili - imate dobar program i uložili sve u vlastito zdravlje.