BiH

Drugačija situacija u slučaju Sejdić i Finci

Drugačija situacija u slučaju Sejdić i Finci
Drugačija situacija u slučaju Sejdić i Finci
N.N.

BANJALUKA - Mladen Bosić, predsjednik SDS-a, rekao je da je situacija u vezi sa implementacijom odluke u slučaju "Sejdić i Finci" drugačija pošto sada, prvi put, na stolu postoje dva definisana prijedloga.

On je istakao da je prijedlog iz RS već odranije svima poznat, a da su sada dobili i usaglašen prijedlog skupštinske većine iz FBiH koji, u suštini, uključuje i promjenu načina izbora Doma naroda FBiH, kako bi se obezbijedili reprezentativni predstavnici konstitutivnih naroda iz tog entiteta. Prema njegovim riječima, to je ključna tačka na kojoj je i nastala ova sadašnja kriza političkih odnosa.

"Najotvorenije suprotstavljanje dolazi iz SDA, koja u tome vidi tobožnju opasnost za BiH iako svi znamo da je ta asimetričnost postojala i ranije jer smo u Predsjedništvu BiH imali članove koji su birani na različite načine", argumentuje Bosić i navodi primjere Halida Genjca, Beriza Belkića, Joze Križanovića, Borislava Paravca i Ive Mire Jovića, koji su bili posredno birani u Parlamentu, dok su ostali u Predsjedništvo ušli direktnim izborom.

Izrazio je nadu da SDP i SBB pod pritiskom SDA neće zauzeti negativan stav kako bi se odbranili od optužbi da, navodno, ne štite bošnjačke interese dovoljno.

"Nadam se da to neće biti slučaj i da ćemo stvoriti uslove da se odavno zakočeni procesi najzad deblokiraju kao rezultat nove političke atmosfere", očekivanja su Mladena Bosića, koja korespondiraju sa, kako kaže, realnim ciljevima postavljenim u "mapi puta".

Komentarišući prošlosedmične događaje, kada je skupštinska većina u RS, bez prisustva opozicije, usvojila novi Zakon o zaduženjima, dugu i garancijama, kojim su znatno pomjereni limiti u proceduri zaduženja ovog entiteta, lider SDS-a takve procese ocjenjuje tragičnima.

"Vlada RS nema nikakvu viziju osim uzimanja kredita koje bi trebalo neko drugi da vraća i zato je potpuno opravdan naš zahtjev da to prestane, osim u slučajevima koji će garantovati privredni razvoj", rekao je Bosić i dodao da se, nažalost, ovdje prioriteti određuju na osnovu lične ili stranačke koristi članova SNSD-a, a ne na osnovu potreba naroda.

On je rekao da SDS izlazi sa konceptom decentralizacije RS, vraćanja koncesija i više nadležnosti na lokalni nivo, te da je u skladu s tim političkim kursom logičan i slogan za predstojeće izbore "Jake opštine, jača Srpska".

Najčitanije