Oliver Dulić, predsednik Skupštine Srbije, u intervjuu za "Nezavisne" posle mandata koji je trajao godinu dana kaže da je zadovoljan učinjenim, mada ne spori da je možda moglo i više.
Od predstojećih izbora očekuje da će građani Srbije prepoznati koja opcija nudi bolju budućnost, koja je, kaže Dulić, uslovljena članstvom u EU.
"Moramo da budemo svesni da je Srbija u ovom trenutku podeljena u dve političke opcije i ja duboko verujem da je opcija koja je proevropski orijentisana snažnija. Svakako ćemo se truditi da našim građanima objasnimo da je taj proces važan", kazao je Dulić.
NN: Izbori su raspisani, kampanja počinje. Kakav rezultat vaše stranke očekujete?
DULIĆ: Očekujem da će proevropske stranke pobediti. Siguran sam da ima mnogo onih koji sumnjaju u kojem pravcu zemlja treba da se kreće, ali sam siguran da ćemo i ja i moje kolege iz političkih stranaka okupljenih oko programa nastavka evropskih integracija i sprovođenja državne politike, koja podrazumeva diplomatsku borbu za teritorijalni integritet, uspeti da uverimo građane da je jedini put kojim treba da se kreće Srbija put ka evropskim integracijama. Takođe, moramo da budemo svesni da je Srbija u ovom trenutku podeljena u dve političke opcije i ja duboko verujem da je opcija koja je proevropski orijentisana snažnija. Svakako ćemo se truditi da našim građanima objasnimo da je taj proces važan, da je važan za promenu uslova u kojima će naši građani i njihove porodice živeti u budućnosti i mislim da će, kada se suoče ta dva programa, ovaj proevropski pobediti.
NN: Da li ste na listi kandidata za poslanike i, ako jeste, hoćete li biti poslanik?
DULIĆ: Poslanik sam postao jer je moja lista odnela veliku pobedu u gradu iz kojeg dolazim. Mislim da će se taj uspeh ponoviti i na ovim izborima i ukoliko me moji Subotičani podrže, biću poslanik.
NN: Kako komentarišete stvaranje predizborne koalicije vaše stranke sa G17 plus, SPO i SDP?
DULIĆ: Pristalica sam objedinjavanja u što širi blok svih onih političkih stranaka koje zastupaju program koji je DS zastupala na predsedničkim izborima i veoma je važno da se nijedan glas ne izgubi zbog specifičnosti trenutka u kojem se nalazimo i istorijske važnosti ovih izbora.
DS je praveći ove koalicije pokazala svoj karakter stranke koja je u stanju da magnetski privuče i različite ljude i različite opcije i da ih okupi oko zajedničkog cilja, a to je da Srbija što pre postane članica EU. Mi duboko verujemo da je ovaj program koji nudimo Srbiji zaista od strateške važnosti i interesa za budućnost i Srbije i generacija koje tek treba da dođu. Zato smo spremni da napravimo dogovor s političkim opcijama koje matematički ne deluju da su u korist DS-a.
Voleo bih da u ovoj kampanji pokažemo i ono što je suština našeg socijaldemokratskog bića, a to je realna briga za sve ove probleme s kojima se građani suočavaju. Bez obzira na to što postoje jasni ekonomski napreci, situacija još nije zadovoljavajuća i moramo da pokažemo da smo svesni toga. Ova koalicija je stvorena da bi Srbija bila, na kraju mandata buduće vlade, pred vratima EU i živela bolje, a to je mnogo važnije od toga koliko će ko dobiti poslaničkih mesta ili koliko će imati ministarstava. Žao mi je što se ponekad samo kroz matematiku gleda ono što nije suština političkog života, suština jeste da li će ljudi koji su okupljeni oko jednog programa taj program i sprovesti. Uveren sam da ćemo mi to uspeti.
NN: Kada bi Vam se pružila prilika da ponovo budete predsednik parlamenta, šta biste drugačije radili?
DULIĆ: Ne verujem da će mi se pružiti ta prilika u budućnosti, ali mislim da sam uspeo da uspostavim veoma dobru komunikaciju sa svima, da sve uverim da sam pre svega čovek sa dobrim namerama i velikim entuzijazmom da se neke stvari zaista pokrenu i promene. Svako je mogao da se uveri u to da u sebi gajim ogroman demokratski karakter, strpljenje i veliku toleranciju, ali da ne prihvatam da parlament bude mesto gde će se demonstrirati verbalna agresija ili nekultura. Verovatno bih u budućnosti pokušao da dobre relacije sa šefovima poslaničkih grupa unapredimo i pokušamo da kreiramo atmosferu u kojoj bismo mogli da radimo efikasnije, jer je Srbiji potreban efikasan parlament. Pred njom je proces evropskih integracija koji podrazumeva donošenje hiljade zakona i različitih akata i Srbija mora da ima parlament koji će biti motor tog procesa, a ne usko grlo. Ko god ovaj posao bude radio posle mene suočiće se s velikim izazovima, ali mislim da je važno i da svaki poslanik shvati svoju ličnu odgovornost u tom procesu i ukoliko se bude kreirao takav parlament, u budućnosti može da bude bolji.
NN: Dakle, kada podvučete crtu, da li ste zadovoljni ?
DULIĆ: Jesam, zadovoljan sam onim što je učinjeno. Naravno, uvek je moglo i više, ali nisam mogao da biram vreme u kojem ću raditi ovaj posao. Imali smo najteži sastav parlamenta otkad je uvedena demokratija u Srbiji, u njemu su bile sve političke opcije. U početku je bila izuzetno loša atmosfera između političkih stranaka, tenzije sa vremenom i datumima i činjenica je da smo u intenzivan rad parlamenta ušli tek nakon izbora Tomislava Nikolića za predsednika Skupštine i njegove smene. Imali smo i uvrežene navike iz prošlosti koje nisu omogućavale da se normalno planira parlamentarno vreme, situaciju na Kosovu, veliki broj teških problema… Ali, i pored toga uspeli smo da donesemo oko 100 različitih zakona, dva budžeta, ispunimo sve obaveze iz Ustavnog zakona, da donesemo sve ono što je neophodno da bi bili raspisani izbori, formirano nekoliko važnih institucija. Da smo istim intenzitetom nastavili rad u naredne četiri godine, mi bismo najverovantije bili najefikansiji sastav parlamenta u novijoj istoriji. Dakle, zadovoljan sam, uvek može više i bolje, ali s obzirom na političku temperaturu koja u našem društvu inače vlada, mislim da smo uspeli da uradimo dobar posao.
NN: Zakon o Skupštini i poslovnik o radu su upućeni u skupštinsku proceduru, ali poslanici nisu stigli da se o njemu izjasne.
DULIĆ: Predlog poslovnika je dogovoren između svih stranaka. Naravno da postoje tačke neslaganja, ali mislim da je to poslovnik koji će u budućnosti obezbediti potpuno drugačiju organizaciju parlamentarnog života. Taj dokument daće više prava i opoziciji da kritikuje vlast, ali i poziciji da može efektivno da planira usvajanje ogromnog broja zakona koji nas čekaju. Pretpostavili smo da ćemo imati problema da završimo sednicu koja je bila u toku zbog rezolucije koju je SRS predala u skupštinsku proceduru, a koju moja i druge stranke nisu mogle da prihvate. Međutim, i tada je dogovarana i planirana naredna sednica i dogovoreno je da Zakon o Skupštini i poslovnik budu na sledećoj sednici, po završetku ove. Onda smo ušli u političku krizu. Bez obzira na to što je postojala jasna situacija da će moja politička opcija biti u opoziciji i da više neću biti na ovoj funkciji, insistirao sam da poslovnik uđe u proceduru, jer ovaj ne može da omogući efikasan rad parlamenta. Uz manje ili veće izmene taj dokument može da bude apsolutno usvojen u najkraćem mogućem roku i siguran sam da će, ko god bude došao nakon izbora vlade, morati da usvoji novi poslovnik, jer ozbiljan rad neće biti moguć s postojećim.
Zakon o Skupštini je u potpunosti dogovoren između opozicije i pozicije i predstavljaće prvi dokument u ovoj kratkoj istoriji parlamentarizma Srbije neophodan da bi se zaokružila uloga Skupštine u našem životu.
NN: Šta smatrate najvećim uspehom saziva koji ste Vi vodili?
DULIĆ: Najvažnije mi je da u proteklom mandatu Skupštine nije bilo oduzimanja mandata poslanicima, većih konflikata, svađa, tuča, polivanja vodom, svih onih nemilih i ružnih scena kojima je naš parlamentarni život obilovao u prošlosti. Smatram da je to veliki uspeh. Svako ko bude došao na ovo mesto posle mene imaće atmosferu koju treba samo da nadograđuje kako bi se jednoga dana došlo i do toga da zaista imamo parlamentarizam kao u svim drugim državama.
NN: Obećali ste da će se Skupština preseliti u zgradu na Trgu Nikole Pašića.
DULIĆ: Što se toga tiče, mislim da će u toku ove godine to u potpunosti biti moguće i da će ovo zdanje, koje je građeno kao parlament, dobiti svoju konačnu ulogu i da će poslanici, koji budu radili ovde, pored obaveze prema svojim biračima imati i obavezu prema istoriji ovog doma i parlamentarizma u Srbiji koji je teškom mukom građen u protekla dva veka, a koji je sigurno na najbolji mogući način simbolizovan ovom zgradom i svim onim što je istorija ove zgrade.
Imam karijeru i van politike
NN: Kakvi su Vaši planovi za dalje, kada vratite ključeve Skupštine?
DULIĆ: Sve ovo vreme sam uspeo da održim kontakt sa strukom, radim u jednoj bolnici kao ortoped, nekoliko puta mesečno operišem, a takođe imam i svoj privatni život koji nisam dopustio da bude na bilo koji način ugrožen zbog posla kojim sam se bavio. Ja sam od onih ljudi koji i izvan politike imaju svoju karijeru, mnoge životne šanse i ne moram da budem u politici po svaku cenu da bih imao egzistenciju. Veoma mi je važno da dam svoj doprinos promenama u našem društvu i evropeizaciji našeg života, pobedi evropske opcije i to je, na kraju krajeva, moj glavni motiv zašto se bavim ovim poslom. Ali, ukoliko ne budem u tome, privatno ću nastaviti da se bavim svojom strukom.